31.7.2013 Uuteen Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on saanut miehistöönsä kaksi palasta lisää. Korihaiden kasvatti Jalmari Salaterä ja FoKoPossa koripallo-oppinsa saanut Tero Into nostavat joukkueen sopimuspelaajien määrän kuuteen.
187-senttinen, 21-vuotias Salaterä palaa Uuteenkaupunkiin yhden Namika Lahdessa vietetyn kauden jälkeen. Salaterä on pelannut neljän pääsarjakauden aikana yhteensä 39 ottelua.
185-senttinen, 24-vuotias Tero Into on puolestaan edustanut kaksi kautta FoKoPoa Korisliigassa. Viime vuodet Into on kärsinyt loukkaantumisista.
– Molemmat pelaajat osallistuivat try out -leirille kesäkuussa ja vakuuttivat valmennusjohdon otteillaan, Korihaiden luotsi Ari Mikkola kertoo seuran tiedotteessa.
Salaterän ja Inton lisäksi Korihailla on voimassa sopimukset kaudesta 2013/14 Sami Ikävalkon, Mikko Jalosen, Pyry Rainamaan ja Niko Malisen kanssa. Seura tutkailee paraikaa ulkomaalaistilannetta ja täyttää loput pelipaikat omilla junioreilla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).
Korisliigakausi huipentuu tulevana lauantaina alkaviin pudotuspeleihin, jotka ovat kauden kohokohta myös erotuomareille. Pudotuspelikierroksilla on mukana yhteensä 17 erotuomaria.
Pantterijahti käynnistyy tulevana lauantaina kolmella ottelulla. Vilppaan ja Korihaiden välinen puolivälieräavaus on vapaasti katsottavissa Jimiltä lauantaina 22.3. klo 19.00.
Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.
Miesten Korisliigan viimeinen jatkosarjakierros on pelattu ja puolivälieräparit vihdoin selvillä. Viimeisen playoff-paikan vei Kouvot. Pudotuspelit alkavat lauantaina 22. maaliskuuta.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Kouvot ja BC Nokia taistelevat viimeisestä pudotuspelipaikasta. Katajan KeShawn Curry ja Kouvojen Blake Francis puolestaan ratkaisevat korikuninkuuden.
Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkue on täyttänyt tavoitteensa kaudella 2024-25 vahvistettuaan paikkansa Korisliigassa myös tulevalle kaudelle.