Salmisen luotsaama Solna trillerin kautta Ruotsin finaaleihin

24.4.2008 Suomen koripallomaajoukkueen kakkosvalmentaja Pekka Salmisen luotsaama pelaa Ruotsin mestaruudesta. Salmisen suojatit kestivät hermopaineen Luulajassa pelatussa neljännessä välierässä voittaen hallitsevan mestarin Plannjan 100-98 ja ottelusarjan 3-1.

- Meinasi mennä jännäksi, vaikka johdimme peliä lähes alusta loppuun. Plannja joutui pelaamaan meidän ehdoillamme. Olimme niin nopeita ja levitimme peliä hyvin, tiivisti Salminen ottelusarjan.

Pelin ratkaisi Solnalle lopullisesti puoli minuuttia ennen loppua Martin Pahlmblad, joka onnistui kolmosessaan siirtäen joukkueensa 100-96-johtoon.

Neljättä välierää seurasi Luulajassa virallisesti 2600 katsojaa, joka Salmisen arvion mukaan on vähätelty luku.

- Tupa oli aivan täynnä ja hallissa mieletön meteli jo tuntia ennen peliä. Luulaja on ainoa paikka Skandinaviassa, jossa katsomossa on eteläeurooppalainen meininki. Hieno ottelu ja hieno tapahtuma, Salminen kehui.

Finaaleissa Solna kohtaa Sundsvall Dragonsin. Solna Vikingsille on tarjolla harvinainen tupla. Seuran naisjoukkue nimittäin varmisti tiistaina Ruotsin mestaruuden kaatamalla viidennessä ja ratkaisevassa loppuottelussa Telgen 72-62.

Finaalisarjan ennakkoasetelmat Salminen summaa muutamalla osuvalla lauseella.

- Vastakkain on sarjan isoin ja pienin joukkue sekä samalla sarjan kaksi parasta puolustuspään joukkuetta. Sundsvall on valtavan kokoinen, eikä sitä vastaan ole helppo tehdä koreja. Toisaalta meitä vastaan on vaikea juosta, eikä meidän puolustaminenkaan ole helppoa. Jokaiselta pelipaikalta löytyy heittäjä, joka pakottaa puolustuksen aika ulos ja avaa tilaa ajoille.

Solna lähti suhteellisen nuorella joukkueellaan kauteen varovaisin, lähinnä pelaajakehitykseen, tähtäävin tavoittein. Joukkueen värvättyä 21-vuotiaan maajoukkuetakamiehen ja suurlupauksen Rudy Mbemban riveihinsä, nostettiin Solnassa rimaa.

- Joukkueen menestys on silti ollut positiivinen yllätys. Pitää muistaa, että meillä on aloituksessa kaksi vuosina 1986-87 syntynyttä kaveria. Tyytyväisiä emme kuitenkaan vielä ole – hommahan on kesken, Salminen päätti.

Kaksi edellistä kautta ToPoa kotoisessa Korisliigassa valmentanut Pekka Salminen luotsasi edellisen Solna-pestinsä aikana "viikingit" Ruotsin mestaruuteen vuonna 2003.

Pahoinpidelty Massey johti Ariksen voittoon kiihkeässä derbyssä

Kreikan liigan runkosarja on saatu päätökseen. Päätöskierroksella Hanno Möttölän edustama ja Gordon Herbertin valmentama Aris kohtasi Thessalonikin paikalliskamppailussa PAOK:n.

Tunteet olivat jo ennen derbyn alkua pinnalla, sillä Ariksen amerikkalaispelaajat Jeremiah Massey ja Bracey Wright joutuivat alkuviikolla pahoinpidellyiksi. Hyökkääjät käyttivät aseenaan pippurisuihketta, kiviä ja metalliputkia tuhoten rytäkässä amerikkalaiskaksikon auton.

Myös ottelutapahtumassa kuohui yli äyräiden. Ottelun alku venyi 20 minuutilla, kun katsojat heittelivät pelikentälle tavaraa. Samasta syystä peli jouduttiin kertaalleen keskeyttämään ja joukkueet ohjaamaan pukuhuoneisiin.

Pelin päästyä vauhtiin oli Jeremiah Massey tulta ja tappuraa. Amerikkalaislaituri runnoi 22 pistettä ja kauhoi peräti 15 levypalloa. Ariksen voittopisteet heitti 23 sekuntia ennen loppua vapaaheittoviivalta Darius Washington. Voitto heltisi lukemin 75-74.

Edellisen ottelun huilinut Hanno Möttölä pelasi PAOK-ottelussa virhevaikeuksien vuoksi vain reilut kahdeksan minuuttia. Möttölä ennätti upottaa yhden kolmosen ja antaa yhden koriin johtaneen syötön.

Aris sijoittui runkosarjassa kolmanneksi ja kohtaa puolivälierissä Maroussin. Putoamisuhan alla ollut PAOK säilytti paikkansa Kreikan liigassa tappiosta huolimatta kierroksen muiden otteluiden päätyttyä sen kannalta edullisesti.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

2.12.2025 13:25 NCAA

Elina Aarnisalon ja Elsa Lemmilän yliopistot edelleen vain yhdessä tappiossa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkoivat voittokulkuaan. Valtakunnallisessa rankingissa North Carolina on nyt 11. ja Ohio State 23.

2.12.2025 12:57 NCAA

Miro Little ja Okku Federiko säkittivät 20 pistettä NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa 20 pistettä heittäneet Miro Little ja Okku Federiko sekä 17 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen.

2.12.2025 08:21 NBA

Jazzille makea revanssi Rocketsista – Markkanen 29 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.

1.12.2025 22:38 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela nauttinut suuresta vastuusta – ”Aluksi tuli vähän shokkina”

Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.

1.12.2025 09:32 NBA

Rockets liikaa Jazzille – Markkanen 18 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz hävisi läntisen konferenssin kärkijoukkueisiin lukeutuvalle Houston Rocketsille 101-129. Lauri Markkanen keräsi Jazzille 18 pistettä ja 8 levypalloa.

29.11.2025 07:36 NBA

Jazz katkaisi tappioputkensa Kingsiä vastaan – Markkanen 28 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.

26.11.2025 11:36 Susijengi

Elias Valtonen EM-kisamenestyksen jälkeen: ”Katseet on käännetty eteenpäin”

Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.

25.11.2025 11:09 NCAA

Okku Federiko monipuolisena Draken voitossa – Eemeli Yalaho keräsi tupla-tuplan

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.

25.11.2025 10:29 NCAA

Albina Syla repi 11 levypalloa Rhode Islandille – Meri Kanerva urakoi kahdesti 39 minuuttia

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa 11 levypalloa kahminut Albina Syla, miltei koko pelin kahdesti pelannut Meri Kanerva sekä kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat heittänyt Elina Aarnisalo.

Näytä lisää vastaavia