4.5.2014 Korisliigan runkosarjan viidenneksi sijoittunut Kauhajoen Karhu on tehnyt kaksi pelaajasopimusta. Karhu ja Markus Molenius halusivat käyttää forssalaislaiturin sopimuksessa olleen option kaudesta 2014/15, ja bosnialaispelinrakentaja Bojan Sarcevic allekirjoitti kaksivuotisen jatkopahvin.

Jatkonsa Karhussa varmistivat Markus Molenius..

..sekä Bojan Sarcevic. Kuvat: Kai Kilappa & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Molenius pelasi päättyneellä kaudella Karhun paidassa 45 ottelua seitsemän pisteen ja 2,6 levypallon keskiarvoilla. FoKoPon kasvatti upotti kakkosensa 60,7% tarkkuudella ja oli joukkueensa tarkin vapaaheittäjä (82,8%).
Bosnialaislähtöinen, mutta jo pitkään Suomessa pelannut Bojan Sarcevic tehtaili puolestaan 47 ottelussa yhdeksän pistettä, kolme levypalloa, 3,4 syöttöä ja 1,7 riistoa ottelua kohden. Sopimus pitää Sarcevicin Kauhajoella kevääseen 2016.
– Näillä nyt tehdyillä sopimuksilla on hyvä lähteä liikkeelle, Karhun koripallojaoston PJ Mika Perälä kiittelee.
– Valmentaja on vielä hakusessa, vaikka lähellä allekirjoitusta olemme olleet jo monta kertaa. Kun kausi loppuu, saattaa valmentajakuviot loksahtaa paikalleen yllättävän nopeasti.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.