Sarjajumbo yllätti takavasemmalta – Pyrintö kaatui Korihaiden vieraana

1.3.2020 19:35 Ilman korinalusjyräänsä pelannut Pyrintö kaatui sarjajumbo Korihaiden vieraana.

Miikka Marttisella oli tärkeä rooli Korihaiden kaataessa Pyrinnön. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Tampereen Pyrintö matkusti tänään Uuteenkaupunkiin, jossa isäntä Korhait hoiteli Pyynikiltä saapuneet vieraat luvuin 98–75. Korisliigan viidettä sijaa pitävä Pyrintö yllätettiin todella housut nilkoissa, sillä Korihait on yhä sarjassa viimeisenä.

Korihaiden korihai illan ottelussa oli Richaud Pack, joka upotti pisteitä 25. Monipuolisimman tilastorivin rekisteröi Ernest Zeigler III, jolle kertyi 21 pistettä, kahdeksan levypalloa ja kuusi koriin johtavaa syöttöä.

Pyrinnön parhaimmistoa puolestaan edusti 29 pistettä pudottanut Nick Kellogg. Vieraat joutuivat pelaamaan ilman korinalusjyräänsä BJ Raymondia, joka on useaan kertaan täyttänyt tilastokortin muidenkin edestä.

– En usko, että selitys siihen, mistä tänään kiikasti, löytyy tilastokortista. Meillä on pidemmän aikaan jo ollut harjoituksissa hyvä intensiteetti, mutta emme ole pystyneet siirtämään sitä pelikentälle, ja se on mielestäni isoin syy siihen, ettemme pärjänneet, totesi Pyrinnön Justus Kilpinen.

Ratkaisevia kolmosia upottanut Korihaiden laituri Miikka Marttinen sen sijaan kommentoi rennompi tunnelma päällä:

– Mikäpä siinä. Kun kaveri syöttää hyvin, niin pääsee itse ampumaan.

Korihailla on sarjapisteitä koossa nyt 14, ja joukkue on sijoituksensa vuoksi putoamisvaarassa. Matkaa toiseksi viimeisenä olevaan Kobriin on voiton ansiosta kuitenkin enää neljä pistettä.

Ottelutilastot

Asiat

 
10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia