29.11.2022 20:33 Helsinki Seagullsin ja BC Nokian välinen kohtaaminen päättyi 94–73.

Jeffrey Carroll pussitti 21 pistettä voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigassa Helsinki Seagulls kasvatti voittotiliään komealla kotivoitolla. Isännät taivuttivat töölöläisellä parketilla vieraansa BC Nokian luvuin 94–73. Seagulls nousi voiton avulla tasapisteisiin Kobrien ja Kauhajoen kanssa, jotka muodostavat lokkien ohella koko sarjan kärkikolmikon.
Seagullsin kovimmat pistenikkarit voitossa olivat Antti Kanervo ja Jeffrey Carroll. Kanervo antoi pyssynsä puhua 16 pisteen arvosta, kun taas Carroll merkkautti 21 pistettä ja seitsemän levypalloa.
– Toisella jaksolla vastustaja tuli rinnalle puolustuksensa avulla, joten puoliaikatauolla päätimme keskittyä puolustamaan paremmin itsekin. Sentterimme Zena Edosomwan (14 pistettä, 17 levypalloa) oli tärkeä lenkki pitäessään huolta korinalusista. Se on hänelle normaalia, joten olen iloinen siitä, että hän tekee mitä tekee, kommentoi Carroll Ruudun haastattelussa.
Nokian tilastokärki oli Alan Herndon 17 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.