7.5.2021 14:13 Uudenkaupungin Korihait on solminut 1+1-mallisen sopimuksen viime kaudella HBA-Märskyssä pelanneen Sebastian Lindbergin kanssa.
16-vuotiaiden SM-kultaa kaudella 2017-18 voittanut Lindberg on esiintynyt nuorten maajoukkueissa yhteensä 23 ottelussa. Kuva: Ville Vuorinen
Lindberg, 18, on Tapiolan Hongan kasvatti, joka on aikuisten tasolla pelannut kasvattajaseuransa lisäksi HBA-Märskyssä I divisioona A:ta.
Viime kaudella Lindberg tilastoi runkosarjassa vajaan 17 minuutin peliajalla keskimäärin 6,4 pistettä. Pudotuspeleissä pistekeskiarvo nousi lukemiin 13,1. Lindberg oli koko I divisioona A:n viidenneksi tarkin kolmen pisteen heittäjä koko kauden ajalta (39,6%).
– Mahtava fiilis päästä pelaamaan Korisliigaa ensimmäistä kertaa, ja uskon että pystyn vaikuttamaan kentällä heti alusta lähtien! Valitsin Korihait, koska sieltä oli selkeästi halua saada mut mukaan. Seuralla on selkeät kehitystavoitteet ja he saivat minut uskomaan niihin, kertoo Lindberg Korihaiden tiedotteessa.
– Tavoite on heti ensi kaudella todistaa pystyväni pelaamaan hyvin Korisliiga-tasolla. Tulevaisuudessa unelmana on tietenkin pelata ammattilaisena ulkomailla.
Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula odottaa nuorukaiselta paljon heittovoimaa ensi kauden joukkueeseen.
– Kaikin puolin mielenkiintoinen pelaaja on kyseessä. Hän pelasi tosi hyvät divarin pudotuspelit keväällä. Katto ei ole tullut vielä vastaan, joten näen kaverissa paljon potentiaalia. Uskon, että tämä on hänelle hyvä ratkaisu tulla Ukiin, ja tietenkin hieno asia meille, kun saadaan Lindberg Korihaihin.
Korihailla on Lindbergin ohella pelaajasopimukset Bojan Sarcévicin, Atte Pertun, Manuel Barnesin, Aamos Nikulan, Tommi Lehtosen ja Jaakko Lahden kanssa. Valmennuksesta vastaa Nikulan kanssa Teemu Turunen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.