Seppo Kurki seuraa puolivälieriä mielenkiinnolla

2.3.2007 Peli-Karhujen päävalmentaja Seppo Kurki saa tulevan viikonlopun seurata rauhassa puolivälieriä, joiden jälkeen runkosarjan voittajalle sekä kakkoseksi tulleelle Äänekosken Huimalle selviää välierävastustajat. Kurki pitää Catzia ja Pussihukkia hienoisina ennakkosuosikkeina.

Viikon ottelutauon aikana Peli-Karhut harjoittelee kuitenkin jo pudotuspelirytmin mukaisesti.

- Vedetään 3-4 kovaa harjoitusta molempien viikkojen aikana. Jatkossa otteluita tulee kuitenkin paljon ja opetellaan jo sitä rytmiä, joka pudotuspeleissä on, Kurki toteaa.

Kurjen mukaan kotkalaisten todennäköisin välierävastustaja tulee otteluparista Pussihukat–Espoo Team, jonka otteluita Kurki lähtee seuraamaan.

- Kauden aikana olemme jo tosin oppineet, että ihan hirveästi ei kannata lähteä pelaamaan vastustajan mukaan. Keskitymme omaan peliimme ja käymme vain määrättynä asioita vastustajista läpi. Omaa peliämme ei kuitenkaan tulla muuttamaan, mutta muutamia joukkueita vastaan olemme jotain pientä valmistelleet, vihjaa Kurki.

Välieriin Kurjella ei ole toivevastustajaa. Veikkaus puolivälieristä jatkoon menijöistä kuitenkin on selvä: Catz etenee puhtaalla pelillä jatkoon.

- BC Nokialla on silti erinomainen mahdollisuus yllättää Catz. Heidän vahvuutena on heittovoima sekä nopeat pienet pelaajat. Jos he saavat vähänkin levypalloja ja pääsevät juoksemaan ja aloittamaan kolmosten upottamisen, voivat he hyvinkin yllättää, Kurki analysoi.

- Catz on lähes päinvastainen joukkue kuin Nokia. Heillä on isoja pelaajia, jonka avulla ovat menestyneet, jos ei yllätyksiä tule, niin uskon heidän hoitavan ottelusarjan kahdella voitolla.

”Pussihukat – Espoo Team 2-1”

Markus Makkosen valmentaman Pussihukkien ehdoton ase on kaksikko Heli Roukanoja-Aneta Kausaite. Seppo Kurki pitää espoolaisten materiaalia aavistuksen parempana, vaikka Pussihukat on runkosarjassa paremmin pelannutkin.

Kurki näkee kotikenttäedun merkityksen nousevan otteluparissa ratkaisevaan rooliin ja uskoo Pussihukkien astelevan välierävastukseksi otteluvoitoin 2-1. Kurjen mukaan Pussihukkia vastaan avainasemassa on pitää tehokaksikon ulkopuolelta tulevat pelaajat kurissa.

- Se on selvää, että Roukanoja ja Kausaite tekevät omat pisteensä ja levypallonsa. Tärkeämpää on se, miten pysäytetään kaikki muut joukkueen pelaajat. Mikäli Pussihukat tulee vastaan, aiomme painottaa puolustamisessa nimenomaan muiden kuriin saamista, paljastaa Kurki.

Naisten puolivälierät alkavat perjantaina 2.3. ottelulla Catz-BC Nokia. Lauantaina 3.3. Myyrmäen urheilutalolla Pussihukat ja Espoo Team aloittavat mielenkiintoisen taistelunsa. Välieriin etenee kahdella voitolla. Peli-Karhut saa puolivälieävoittajista vastaansa runkosarjassa heikoimmin sijoittuneen joukkueen. Runkosarjan kakkosena oleva Äänekosken Huima puolestaan saa vastaansa paremmin sijoittuneen joukkueen.

Pudotuspelien otteluohjelmaan tästä.   



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/

Henkilöt

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 10:04 Naisten Korisliiga

Emma Ristola jatkaa Tapiolan Hongassa kaudella 2025-26

Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.

5.6.2025 10:01 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja Lauren Heard jatkosopimukseen

Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.

4.6.2025 09:42 Naisten Korisliiga

BC Nokian naiset ovat solmineet tulevaa pelikautta koskevan valmennussopimuksen Ilpo Rantasen kanssa

BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.

2.6.2025 10:17 Naisten Korisliiga

Mestariluotsi Roope Mäkelä jatkaa Peli-Karhujen peräsimessä

Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.

30.5.2025 13:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan Vuoden tulokkaana palkittu Emma Lampén jatkaa Hongassa

Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.

22.5.2025 10:59 Naisten Korisliiga

Niko Nyholm ja Reetta Piipari jatkavat Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmentajakaksikkona

Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia