4.12.2020 15:08 Laituri Shaquille Thomas vaihtaa joukkuetta Kotkasta Tampereelle.
Shaquille Thomas (vas.) löysi uuden osoitteen Korisliigasta. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
KTP-Basketin vahvuudesta maajoukkuetauon aikana poistunut Shaquille Thomas on solminut loppukauden kattavan pelaajasopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
– Joukkuepelimme on kehittynyt kauden mittaan hyvää vauhtia, ja pelaajat ovat omaksuneet roolejaan kiitettävästi. Mikään pelissämme ei ole rikki. Siksi emme etsineetkään mitään sateentekijää vaan palapeliimme sopivaa, lisäarvoa tuottavaa pelaajaa. Urheilullinen ja ulottuva Shaq vaikuttaa juuri kyseiseltä tyypiltä, kertoo Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen.
28-vuotias ja 201-senttinen Shaquille Thomas on Cincinnatin yliopistossa kasvanut laituri. Ennen Korisliigaa hän on ehtinyt pelata urallaan Argentiinassa, Luxemburgissa, Portugalissa ja NBA:n kehitysliigassa. Kotkassa hän ehti kymmenessä ottelussa tilastoida keskimäärin 29 peliminuuttia, 12,4 pistettä ja 5,4 levypalloa.
– Puolustuksessa odotan hänen tuovan meille lisää painetta palloon ja syöttölinjoille sekä levypallovoimaa. Shaqin vahvuudet hyökkäyksessä ovat kasvot korille pelaamisessa ja pallottomana liikkumisessa, joten uskon hänen istuvan konseptiimme hienosti, Sopanen lisää.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.