Sofia Pelander palasi pelikentille

5.2.2018 Pahan alaraajavamman selättänyt Sofia Pelander palasi pelikentille vuoden tauon jälkeen lauantaina. Saksassa Anni Mäkitalo, Evita Iiskola ja Camilla Grönberg lähtivät maajoukkuetauolle voittojen saattelemana.

Sofia Pelander teki paluun tositoimiin. (Kuva: Francois Perthuis)

Pelander pelasi kauden ensimmäisessä ottelussaan 17,5 minuuttia ja avitti Ruotsin liigassa Norrköpingiä seitsemällä pisteellä, kahdeksalla levypallolla, yhdellä riistolla ja yhdellä torjunnalla, kun Norrköping taipui kotonaan EOS Lundille 59-67 (26-31).

- Tasan vuosi sitten loukkaannuin ja nyt pääsin ensimmäistä kertaa pelaamaan. Minua jännitti tosi paljon ja olin tosi innoissani. Tuntui hyvältä pelata, mutta totta kai harmittaa, ettemme saaneet voittoa ja joukkueena pelasimme aika huonosti. Onneksi saamme revanssimahdollisuuden heti maajoukkuetauon jälkeen, Pelander totesi.

Norrköpingillä on koossa seitsemän voittoa ja yhdeksän tappiota.

Saksan Bundesliigassa Anni Mäkitalon Donau-Ries kaatoi kotikentällään Veilchenin 78-57 (45-24). Mäkitalo kantoi kortensa kekoon yhdeksllä pisteellä, viidellä levypallolla, syötöllä ja riistolla. Donau-Riesillä on nyt kymmenen voittoa ja seitsemän tappiota.

Annika Holopaisen Wasserburg taipui Hernerin vieraana niukasti 75-79 (34-36). Holopainen merkkautti ottelussa neljä pistettä ja neljä levypalloa. Wasserburg on sarjassa toisena 13 voitolla ja neljällä tappiolla.

Kakkosbundesliigan pohjoislohkossa Evita Iiskolan Osnabrück Panthers voitti vieraskentällä Recklinghausenin 78-57 (30-31). Iiskola oli joukkueensa ykköspelaaja pussittamalla 14 pistettä, ottamalla neljä levypalloa, antamalla kaksi syöttöä ja torjumalla kertaalleen vastustajan heittoyrityksen. Osnabrück pitää hallussaan lohkon kärkipaikkaa 13 voitolla ja kahdella tappiolla.

Etelälohkossa Camilla Grönbergin Bad Homburg jatkoi vahvasti voittamalla vieraskentällä Krofdorfin 93-61 (45-31). Grönberg sukitti 13 pistettä, kahmi kolme levypalloa, antoi yhden syötön ja nappasi yhden riiston. Bad Homburg on lohkossa toisena 11 voitolla ja neljällä tappiolla.

Sophie Weckström heitti Speyer-Schifferstadtin korkeimmat pisteet 19, mutta Speyer-Schifferstadt joutui tunnustamaan Keltern II:n paremmakseen 54-70 (31-38)-numeroin. Speyer-Schifferstadt on voittanut tällä kaudella kolme peliä ja hävinnyt 11.

Susiladies jatkaa EM-karsintaotteluitaan helmikuussa kohtaamalla 10.2. Töölön Kisahallissa Romanian ja 14.2. vieraskentällä Ranskan.

Henkilöt

 
5.6.2025 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier siirtyy Galatasarayn riveihin

Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

23.5.2025 09:35 Susijengi

Salinin Cluj-Napoca Romanian finaaleihin, Blomgrenin Ventspilsille Latvian hopeaa

Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

18.5.2025 11:44 Susijengi

Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta

Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

9.5.2025 23:23 Susijengi

Kaukiainen tyylitteli BC Kalev/Cramon finaaleihin

Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.

6.5.2025 10:25 Susijengi

Blomgren johti Ventspilsin Latvian finaaleihin

Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.

Näytä lisää vastaavia