11.10.2009 Naisten SM-sarjan lauantaisella kierroksella saatiin kaksi uutta pelaajaa tuhannen levypallon kerhoon, kun Catz Lappeenrannan Jelena Solovjeva ja Espoo Teamin Susanna Rinta ohittivat kyseisen rajapyykin.

Jelena Solovjeva dominoi naisten SM-sarjan korinalustoja jo viidettä kauttaan Catz-paidassa. Kuva: Kimmo Metsälä.
Catzin kazakstanilainen Jelena Solovjeva, joka pelaa viidettä SM-kauttaan Suomessa, otti Orimattilaa vastaan pelatussa ottelussa 13 levypalloa. Niiden myötä hänen kaikkien aikojen levypallomääränsä runkosarjassa on nyt tasan 1000. Solovjeva on pelannut kaikkina aikoina 94 peliä, joten ottelukohtainen keskiarvo on kova 10,6.
Espoo Teamin Susanna Rinta otti puolestaan jyväskyläläistä HoNsU:a vastaan 11 levyriä ja nosti runkosarjauransa yhteismäärän 1001 levypalloon (keskiarvo 3,4). Jo 13. SM-sarjakauttaan pelaava Rinta on nykyisin pääsarjassa pelaavista voittanut eniten Suomen mestaruuksia, sillä vuosien varrella niitä on kertynyt peräti seitsemän.
Naisten SM-sarjan kaikkien aikojen levypalloykkönen on juuri pelikentille palannut Peli-Karhujen Auli Nyman 4347 levypallollaan.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.