18.8.2005 Miesten liigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen amerikkalaisen yleispelaajan Stacy Harrisin, 32, kanssa. Sopimukseen sisältyy kahden viikon koeaika.
Korihaiden joukkueeseen Stacy Harris siirtyy USA:sta CBA -liigassa pelaavasta Michigan Mayhemin joukkueesta, jossa viime kaudella syntyi keskimäärin 6,7 pistettä, 2,1 levypalloa ja 1,2 syöttöä.
Eurooppalaisesta koripallosta Stacy Harriksella on kokemusta Ruotsin pääsarjasta, jossa mies on pelannut neljä kautta. Ensimmäiset kolme vuotta mies edusti Södertälje Kingsin joukkuetta. Päävalmentaja John Dieckelmanin siirryttyä Södertäljestä Jämtlandin peräsimeen, seurasi Stacy Harris valmentajaa Pohjois-Ruotsiin, missä Harris pelasi kauden 2003/2004 18.6 pisteen, 5,3 levypallon, 3,2 syötön ja 1,8 riiston keskiarvoilla.
Uudessakaupungissa Stacy Harris ei tule pelaamaan ensimmäistä kertaa, sillä vuonna 2001 Ruotsissa vuoden pelaajaksi valittu Stacy Harris oli jo vuonna 1997 Södertäljen joukkueen mukana pudottamassa Korihaita Korac cupissa. Uudessakaupungissa pelatussa ottelussa tuolloin 24-vuotias Harris teki 22 pistettä Södertäljen voittaessa 80–83 ja Södertälejessä ruotsalaisten 83–79 voittoon päättyneessä ottelussa Harrisin sarakkeeseen pisteitä merkittiin 24.
- Stacy Harris pystyy pelaamaan niin laidassa kuin tarvittaessa myös takamiehenä. Urheilullisuutensa vuoksi hän pystyy tarvittaessa pelaamaan myös lähempänä koria ja auttamaan levypallopelissä., luonnehtii Ailus joukkueen viimeisintä lenkkiä.
#4 Martti Kuisma (35v/208cm), #5 Jarno Nikula (31v/183cm), #6 Stacy Harris (32v/194cm), #7 Erkki Mäkelä (18v/194cm), #8 Vesa Vuorinen (22v/173cm), #9 Daniel Nummi (19v/187cm), #10 Ville Haapa-salo (18v/198cm), #11 Pasi Kauha (35v/191cm), #12 Gerald Lee Jr. (18v/208cm), #13 Boakai Lalugba (24v/200cm), #14 Marko Vehniäinen (25v/195cm), #15 Marko Blomqvist (17v/193cm), #20 Fredrik Beckius (26v/180cm).
Päävalmentaja Ray Ailus, valmentaja Kimmo Hanhinen, huoltaja Ykä Aalto, lääkäri Petri Mä-kelä, joukkueenjohtaja Tom Westerholm.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.