13.1.2003 Suomalaisammattilaisilla oli vilkas, mutta vaihteleva viikonvaihde ympäri Eurooppaa. Kovimmista suomalaissuorituksista vastasivat Ruotsissa pelaava Henrik Stormbom sekä Viron liigassa pelaava Kari Hyökki. Stormbom jäi vain kahden koriinjohtavan syötön päähän harvinaisesta ’tripla-tuplasta’.
186-senttisen Stormbomin tilastorivi oli komea, kun hänen joukkueensa M7 Basket kukisti Malbasin vieraissa 92-90. Stormbom teki 13 pistettä, haki takamiehen tontilta peräti 12 levypalloa ja antoi kahdeksan syöttöä. Peliminuutteja Stormbomille kirjattiin 38. Suomalaisvalmentaja Pekka Salmisen luotsaamalla Solna Vikingsilla oli Basketliganissa vapaa viikonloppu.
Viron pääsarjassa Kari Hyökki pelasi kauden parhaansa. Hän heitti hurjalla prosentilla kauden uudeksi ennätyslukemakseen 28 pistettä. Hyökin 11:stä kahden pisteen heittoyrityksestä korisukan läpi suhahti peräti kymmenen. Lisäksi Hyökki napsi 11 levypalloa. Hänen joukkueensa Audentes hävisi kuitenkin Tartto Rockille kotonaan lukemin 89-96.
Tenngrenille sopimus, Rannikko sivussa
Kouvoissa kahdeksan ottelua pelannut Iiro Tenngren lähti vuoden alussa näytille Italiaan. Näytöt on nyt annettu ja viikonvaihteessa Tenngren solmi kauden lopun kattavan sopimuksen Italian kakkosliigassa pelaavan Upea Capo D’Orlandon kanssa. 201-senttinen Tenngren ennätti pelata jo ensimmäisen ottelunsakin. Vip Rimini oli D’Orlandolle liian vahva ja voitti kotonaan lukemin 103-72. Tenngren pelasi 12 minuuttia, jäi pisteittä heittettyään kaksi kertaa ohi, mutta noukki yhden levypallon. Tappion vuoksi D’Orlando vajosi sarjataulukossa jumboksi. Joukkue on voittanut kauden 17:stä ottelustaan viisi.
Italian ykkösliigassa Teemu Rannikon joukkue Euro Roseto pystyi voittoon ilman suomalaista tähtipelintekijäänsäkin. Roseto nitisti Pippo Milanon vieraissa 81-66. Rannikko oli kentän laidalla toistamiseen polven ruhjevamman vuoksi. Rannikko pelannee jo tiistaina, kun Roseto kohtaa ULEB Cupin runkosarjan päätösottelussaan Jukka Matisen saksalaisjoukkue Frankfurt Skylinersin.
Lehtonen heitti 12 pistettä, Ludwigsburgille voitto
Tenngrenin ohella myös toinen suomalaispeluri debytoi uudessa joukkueessaan, kun äskettäin Saksan Bundesliiga –joukkue Avitos Giessenin kanssa sopimukseen päässyt Jussi Kumpulainen pelasi viikonlopun vieraspelissä Brandt Hagenia vastaan. Kumpulainen pelasi vain neljä minuuttia jääden tehomerkinnöittä. Miinuspuolelle merkittiin kaksi menetystä ja virhe. Giessen hävisi lukemin 100-105.
Bundesliigassa Jyri Lehtosen Ludwigsburg otti makoisan 101-99-kotivoiton Würzburgista. Lehtonen heitti 12 pistettä 28 minuutissa. Lisäksi suomalaistakamiehen tilit karttuivat neljällä syötöllä ja kahdella riistolla.
Jukka Matisen edustama ja suomalaisvalmentaja Gordon Herbertin luotsaama Frankfurt Skyliners oli niinikään voitokas. Se kukisti itsensä Alba Berlinin kotonaan 67-59. Matinen vietti kentällä 11 minuuttia. Hänen ainoa tilastomerkintänsä oli yksi ohiheitetty kolmonen.
Sekä Markku Larkio että Mikko Noopila olivat poissa tositoimista, kun heidän edustamansa Braunschweig hävisi Bundesliigan sarjakärki Telekom Bonnille vieraissa 74-86. Noopila potee edelleen käsimurtumaansa ja Larkion poissaolon syynä on vatsalihaksen venähdys.
Espanjan kakkosliigassa Martti Kuisman Club Ourense hävisi kotonaan C.B. Tarragonalle niukasti 89-92. Kuisma pelasi seitsemän minuuttia jääden tehomerkinnöittä. Hän heitti kaikki kolme kolmosyritystään ohi.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.