25.6.2024 12:17 Ensimmäisen ottelunsa Susijengin paidassa tänään tiistai-iltana Espoo Metro Areenalla pelaavat Thomas Tumba, 23, ja Miikka Muurinen, 17, ovat vakuuttaneet valmennusjohdon ja joukkuetoverit energiallaan ja urheilullisuudellaan. Kumpikin debytanteista lähestyy illan ottelua korkealla itseluottamuksella.
Thomas Tumba (vas.) ja Miikka Muurinen (kesk.) debytoivat Susijengissä tänään tiistaina. Hannes Pöllä (oik.) opastaa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Ottelupäivän aattona nuorten debytanttien olotilat Susijengin hotellilla Helsingin Töölössä olivat rauhallisen leppoisat.
On kulunut kolme viikkoa siitä, kun kaksikko otti ensituntumaa susikesään Open Gym -harjoituksissa Helsingin Urhea-hallilla. Kumpikin otti Open Gymiin lähdettäessä tavoitteekseen Susijengin rinkiin nousemisen ja ensimmäisen maaottelun, jotka tulevat todeksi tänään.
- ”Game plan” oli ihan alusta asti, että tänä vuonna pelaan mun ekan miesten maottelun, Tumba nyökyttelee.
- Koko ajan se oli mielessä, säestää Muurinen.
Vaikka kumpikin pelaa ensimmäistä kesäänsä Susijengin ringissä, solahtaminen joukkueen veteraanien joukkoon on sujunut heidän mielestään kitkattomasti. Joukkueen pelitapa ja perusrutiinit ovat tutut jo juniorimaajoukkueajoilta.
- Vanhemmat äijät on ottaneet hyvin vastaan. Tuntuu siltä, että on ollut alusta asti osa joukkuetta, Tumba kiittelee.
- Sama homma. Menin treeneihin tekemään mun omia juttuja ja sujahdin vaan joukkoon, täydentää Muurinen.
Oma osansa on myös Susijengin kuuluisalla joukkuekemialla. Jengin kapteeni Sasu Salin on tunnettu velikultana aina neljäntoista vuoden takaisesta susidebyytistään lähtien, ja nuorempi kaarti Edon Maxhunista Miro Littleen heittää lisää löylyä kiukaalle. Tumba ja Muurinen ovat alusta asti ottaneet haasteen vastaan omalla huumorillaan.
- Paitsi Remun (Raitanen) läpissä ei ole mitään järkeä. Remua ei kannata kuunnella, Tumba huomauttaa.
- Hannolta (Möttölä) tulee pahimmat ”dad jokesit”, komppaa Muurinen.
Tiistai-illan kahdella ensikertalaisella on ikäeroa kuusi vuotta, mikä osaltaan selittyy sillä, että 17 vuotta maaliskuussa täyttänyt Muurinen on nuoruudeltaan äärimmäisen harvinainen maaotteluedustaja. Miro Little debytoi Susijengissä kaksi vuotta sitten 17-vuotiaana, mutta sitä edellinen alle 18-vuotias maajoukkuepelaaja oli Teemu Rannikko vuonna 1997.
Thomas Tumba otti ensituntumaa Susijengin harjoituksista kesällä 2019 Lohjan Kisakalliossa. Sitä seuranneen kaksivuotisen ajan Tumba hioi taitojaan HBA-Märskyssä samaan aikaan, kun koronaviruspandemia pyyhkäisi lähes kaikki juniorimaaottelut kalenterista.
Viimeisen kahden kauden ajan Kotkan Peli-Karhujen kasvatti on noussut kohinalla Korisliigan eliittiin Kataja Basketin paidassa. Korisliigan kevään pudotuspeleissä Tumba oli liekeissä kirjauttamalla mitalipeleihin yltäneelle joensuulaisjoukkueelle 13,8 pistettä ja 4,9 levypalloa ottelua kohden erinomaisella kolmen pisteen heittotarkkuudella (41,3%).
- Tuon kentälle energiaa ja atleettisuutta. Tosi monta vuotta on puhuttu Hannon (Möttölä) kanssa siitä, että mun vahvuuksia kansainvälisessä pelissä olisi puolustaminen ja heittäminen. Uskon, että pystyn tuomaan näitä myös Susijengiin.
Miikka Muurinen kohosi kansainväliselle kartalle viime kesänä rekisteröimällä Suomen 16-vuotiaiden maajoukkueen EM-kisoissa viime kesänä 16,9 pistettä ja 6,1 levypalloa ottelua kohden. Viime kaudella Sunrise Christiania Yhdysvaltain high school -tasolla edustanut Muurinen on ihanne-esimerkki nykyaikaisesta isosta pelaajasta, joka lähes 210-senttisenäkin kykenee pallonkäsittelyyn ja kaukoheittoon ja vavahduttaa yleisöä donkeillaan ja blokeillaan.
- Mun tapa pelata on vetää korkealla itseluottamuksella ja energialla. Viritän itseni siihen olotilaan, menen kentälle ja teen mun juttua.
Illan vastustaja Uusi-Seelanti tuo eteen tusinan verran kansainvälisen tason ammattilaisia mm. Australian NBL-liigasta, Espanjan ACB:sta ja Saksan Bundesliigasta. Scouttivideot on katsottu joukkueen kanssa huolella ja kaksikko valmis tiistain haasteeseen.
- Paljon isoja, fyysisiä kavereita, joilla näyttää olevan myös korkea taitotaso. Varmasti hyvä vastustaja, mutta ihan voitettavissa, Tumba antaa pika-analyysinsä.
- Susifaneille terveisiä, että saa pitää ääntä katsomossa, Muurinen jatkaa.
Susijengi ja Uusi-Seelanti kohtaavat Espoo Metro Areenalla tiistaina 25.6. klo 18.30 alkaen. Liput otteluun täältä.
Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.
Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.
Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.
Susijengin pelit Tampereen EM-alkulohkossa huipentuvat tänään keskiviikkoiltana otteluun hallitsevaa maailmanmestaria Saksaa vastaan. Vaikka kaksi vuotta sitten Saksa antoi Susijengille oppitunnin Okinawan MM-kisoissa, Susijengin ”likaisen työn tekijäksi” kisaviikon aikana profiloitunut Olli Nkamhoua uskoo omiensa yllätysmahdollisuuksiin kotiyleisön edessä.
Kun FIBA myönsi Tampereelle vuoden 2025 koripallon EM-kotikisalohkon, tuskin kukaan muu joukkueessa oli yhtä innoissaan kuin Tampereen Pyrinnön kasvatti Miro Little, joka sai Euroopan suurimman koriskarnevaalin kotiseuduilleen. Littlen mukaan EM-avausottelu Ruotsia vastaan oli ikimuistoinen kokemus, mutta joukkueelle jäi parannettavaa.
Susifaneille koittaa torstai-iltana kauan odotettu hetki, kun Suomi-koriksen suurlupaus Miikka Muurinen, 18, juoksee ensimmäistä kertaa tänä kesänä kentälle Susijengin pelipaita yllään. EM-kotikisakesää Valencian olympiakarsinnoista asti odottanut ja taas yhden vuoden Yhdysvalloissa korkoa kasvanut Muurinen uhkuu pelihaluja ottelupäivän aamuna.
Alexander Madsen, 30, pelasi vuosi sitten elämänsä ottelun, kun Susijengi nousi viidentoista pisteen takaa voittoon Puolasta Valencian olympiakarsinnoissa. Sunnuntaina riitti kuitenkin oma, varma peruspelaaminen, kun EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi haki Puolasta vierasvoiton. Ja mitä rutiininomaisemmin voitto tulee, sen parempi, Madsen arvioi.
Susijengi on saalistanut EM-kotikisalohkoon valmistavissa maaotteluissaan kolme voittoa yhtä monesta ottelusta. Kun Tampereen EM-huumaan on enää yhden harjoitusviikon ja toisen Puola-maaottelun verran matkaa, arvioi Susijengin monitoimikone Elias Valtonen, 26, ryhmänsä tekemisen olevan kautta linjan hyvässä mallissa.
Susijengissä kesällä 2021 debytoinut ja vuosi vuodelta yhä suurempaa roolia joukkueessa ottanut Jacob Grandison, 27, arvioi kesän harjoitusviikkojen ja kahden Belgia-pelin lupaavan hyvää. Sen lisäksi, että tunnelma joukkueen sisällä on erinomainen, kokee Grandison päässeensä henkilökohtaisella tasolla sinuiksi FIBA-koripallon kanssa vuosien myötä.
Pitkän koripalloilijanpolun HBA-Märskyn ja Yhdysvaltain NCAA-liigan kautta kulkenut Andre Gustavson, 26, löi itsensä läpi Susijengin rotaatioon vuoden takaisissa olympiakarsinnoissa Valenciassa. Toisen EM-kisaleiritysviikon alussa Gustavson kertoo saaneensa ensimmäisestä ammattilaiskaudestaan mukaansa entistä paremmat valmiudet pelata huipputasolla.