Susijengiläisille komeita voittoja

13.10.2016 Juho Nenosen Ciclista Olimpico ja Sasu Salinin Gran Canaria aloittivat kansainväliset koripallokilpailut vakuuttavasti. Myös Samuel Haanpää sekä Alexander Madsen pääsivät voittojen makuun alkuviikon otteluissa.

Juho Nenosen Ciclista Olimpico eteni jatkoon Liga Sudamericanassa. (Kuva: Ville Vuorinen)

Sasu Salin aloitti Eurocupin vahvasti. (Kuva: Ville Vuorinen)

Alexander Madsen pelaa loistavaa tulokaskautta Prahassa. (Kuva: Ville Vuorinen)

Nenosen Ciclista Olimpico on aloittanut Etelä-Amerikan seurajoukkueturnaus Liga SudAmericanan vahvasti. Ensimmäisessä ottelussaan se voitti chileläisen Universidad Concepcionin selvästi 90-61 (37-40). Olimpico ratkaisi ottelun hurjalla päätösneljänneksellään, kun se vei sen nimiinsä peräti 33-8. Nenonen pelasi ottelussa 16 minuuttia ja yhdeksän pistettä sekä otti neljä levypalloa.

Chileläisten riveissä nähtiin Korisliigastakin tuttu Akeem Scott, joka oli joukkueensa paras pistemies 26 pinnalla.

Toisessa ottelussa Olimpico voitti venezuelalaisen Gigantes de Guayanan 91-67 (48-31). Nenonen urakoi 24 minuutissa jälleen yhdeksän pistettä ja nappasi tällä kertaa kolme levypalloa.

Alkulohkoa on jäljellä vielä yhden ottelun verran, mutta Olimpico on jo varmistanut paikkansa jatkossa yhdessä brasilialaisen UniCUEB:n kanssa. Molemmat etenevät neljän joukkueen jatkolohkovaiheeseen. Joukkueet kohtaavat ensi yönä ja ratkaisevat lohkon voiton.

Lisätietoja: Liga SudAmericana

Haanpäällä on ollut niin ikään hyvä alkuviikko Argentiinassa. Sarjan hurjassa pelitahdissa Haanpää on ehtinyt olla jo kahdesti tositoimissa viikon aikana. Ensin tiistaina Haanpään Obras kaatoi vieraissa Quilmesin 77-67 (37-39). Haanpää pelasi ottelussa 18,5 minuuttia ja upotti ainoat kakkosen ja kolmosen yrityksensä pussiin tilastoiden viisi pistettä. Tilastoihin merkattiin myös kolme levypalloa ja yksi syöttö.

Viime yönä Obras voitti vieraissa Peñarolin 95-83 (46-40). Haanpää pisti sisään ainoan kakkosen yrityksensä ja antoi kaksi korisyöttöä 14 minuutissa. Tarkkakätinen Haanpää ei ole heittänyt kertaakaan ohi kolmessa edellisottelussa. Obras paranteli asemiaan sarjataulukossa ja on nyt voittanut kuudesta pelaamastaan pelistä kolme.

Ottelutilastot: Quilmes-Obras
Ottelutilastot: Peñarol-Obras

Salinille voitto Eurocupissa - Madsen tehokkaana

Kolme peräkkäistä sarjatappiota eivät kummitelleet Salinin ja Gran Canarian takaraivossa, kun joukkueen taival Eurocupissa alkoi selvällä 101-76 (54-34)-voitolla kroatialaisesta Cedevitasta. Salin uurasti kentällä 17,5 minuuttia ja sukitti sinä aikana kuusi pistettä, antoi kaksi syöttöä ja riisti kertaalleen pallon vastustajalta. Gran Canarian ykkösnimi oli 25 pistettä upottanut Kyle Kuric.

Madsenin kausi Tshekin liigassa jatkuu vahvasti, kun USK Praha voitti keskiviikkona Turi Svitavyn 65-60 (34-32). Madsen kuului jälleen joukkueensa parhaimmistoon tilastoimalla 29 minuutissa 14 pistettä, seitsemän levypalloa, kolme korisyöttöä ja yhden torjunnan. USK Prahan paras pistemies oli Lukas Festr (16/1).

Madsen on ollut kovassa iskussa tällä kaudella, sillä hän on USK Prahan tilastoykkönen pisteissä (ka. 16), levypalloissa (6,5) ja torjunnoissa (1,3) sekä nelonen korisyötöissä (1,7). USK Praha on voittanut kuudesta pelistään kolme ja on sarjassa tällä hetkellä kuudentena.

 
8.12.2025 15:20 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenin odotus kannatti – ”Olen tosi tyytyväinen”

Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.

5.12.2025 07:10 NBA

Jazz rykäisi Netsin ohitse päätösjaksolla – Markkanen 30 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

2.12.2025 08:21 NBA

Jazzille makea revanssi Rocketsista – Markkanen 29 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.

1.12.2025 22:38 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela nauttinut suuresta vastuusta – ”Aluksi tuli vähän shokkina”

Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.

29.11.2025 07:36 NBA

Jazz katkaisi tappioputkensa Kingsiä vastaan – Markkanen 28 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.

26.11.2025 11:36 Susijengi

Elias Valtonen EM-kisamenestyksen jälkeen: ”Katseet on käännetty eteenpäin”

Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.

25.11.2025 11:09 NCAA

Okku Federiko monipuolisena Draken voitossa – Eemeli Yalaho keräsi tupla-tuplan

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.

25.11.2025 10:29 NCAA

Albina Syla repi 11 levypalloa Rhode Islandille – Meri Kanerva urakoi kahdesti 39 minuuttia

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa 11 levypalloa kahminut Albina Syla, miltei koko pelin kahdesti pelannut Meri Kanerva sekä kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat heittänyt Elina Aarnisalo.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

Näytä lisää vastaavia