12.11.2004 Sparliigan kotkalaisjoukkue KTP Basketia koetellaan. Jo ennestään täysi sairastupa sai pitkäaikaisen täydennyksen, kun Jari Syrjäsen polvivamma osoittautui vakavaksi. Syrjäsen polvesta on eturistiside poikki ja edessä on leikkaus sekä puolen vuoden pelitauko. KTP on kääntänyt katseensa pelaajamarkkinoille löytääkseen EU-apuja helpottamaan synkkää terveystilannettaan.
Ennen Syrjästä KTP:n pelaajista sivussa ovat olleet Ronald DeGray (kylki), Pasi Heinonen (peukalo) ja Juuso Lehtimäki (polvi). Lisäksi Jussi Saarela on sairastellut ja maanantaisessa Lappeenranta-pelissä Markus Myllylä väänsi nilkkansa.
Myllylän nilkasta on löytynyt nivelsiteen repeämä, joka pitää hänet sivussa 3-4 viikkoon. Saarela sen sijaan saattaa saada peliluvan lääkäriltä jo perjantain otteluun, jossa KTP isännöi turkulaista Aura Basketia.
Perjantaiksi KTP ei ennätä uusia vahvistuksia EU-markkinoilta hankkimaan, mutta seura pyrkii ratkaisemaan asian nopeasti, sillä KTP:llä on ohjelmassaan Sparliigan ottelut myös keskiviikkona 17.11. ja perjantaina 19.11.
Yksi uusi pelaaja KTP Basketin paidassa nähdään kuitenkin jo perjantaina, sillä KTP:n A-juniori Mikko-Petteri Järvinen on mukana kokoonpanossa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.