24.2.2022 10:01 Kaudella 2018-19 kovaa jälkeä Kouvottarien paidassa Naisten Korisliigassa tehnyt takapelaaja Taeler Deer palaa Kouvolaan ja Kouvottariin.
Taeler Deerin edellinen visiitti Naisten Korisliigassa oli onnistunut. Kuva: Ville Vuorinen
Edellisen visiitin aikana Deer tilastoi 19,8 pistettä ollen joukkueensa pisteykkönen. Hän oli myös Kouvottarien paras syöttäjä 5,9 syötön keskiarvolla, joka riitti koko Naisten Korisliigan 2. sijaan.
Kuluvalla kaudella Deer on pelannut Ukrainan pääsarjassa, Superliigassa, Kyiv Basketin riveissä tilastoiden 13,1 pistettä, 2,8 levypalloa ja 5,3 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden.
- Olen innoissani ja kiitollinen mahdollisuudesta palata Kouvolaan, missä ammattilaisurani alkoi! On hienoa pukea taas Kouvottarien peliasu päälle ja pelata tutun sekä luotettavan organisaation ja valmentajan alaisuudessa, Deer sanoo seuran tiedotteessa.
-Taeler tuo pallollista osaamista ja kokemusta meidän takakentälle. Hän on hyvä palloskiinipelaaja, kuka kykenee ratkaisemaan itse, mutta ennen kaikkea pystyy luomaan etuja myös muille. Hienoa, että löydettiin tuttu pelaaja, kun pudotuspelien alkuun on enää kuukausi. Tämä varmasti helpottaa sopeutumista, kun ympäristö ja osa joukkuekavereistakin on tuttuja edelliseltä visiitiltä, valmentaja Joonas Frimodig taustoittaa.
Vimpelin Vedon kolmas ulkomaalaisvahvistus on laitahyökkääjänä viihtyvä Sahara Jones.
Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.
Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.
Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.
Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.
Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.