Takamies Kyle Shiloh Korihaiden paitaan

5.7.2007 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt 1+1 –vuotisen sopimuksen amerikkalaisen Kyle Shilohin, 22, kanssa. Kyle Shiloh on 191-senttinen takamies, joka siirtyy Korihaihin Nevadan yliopistojoukkueen takamiehen tontilta.

Viime kaudella Shiloh kirjautti Nevadan joukkueessa ottelukohtaiset 9,6 pisteen, 3,3 koriinjohtavan syötön ja 3,5 levypallot. Vapaaheitoistaan Siloh pussitti 70%, kahden pisteen heitoistaan 45% ja kolmen pisteen heitoistaan kovat 39%. Vuotta aiemmin Shilohin kolmen pisteen heittoprosentti oli 46,6%. Lukema on maineikkaan yliopiston historiassa toiseksi korkein yhden kauden noteeraus.

Hyökkäystehojen lisäksi Kyle Shiloh on tunnettu puolustustaidoistaan, sillä viime kaudella mies palkittiin kivikovan WAC -konferenssin parhaana puolustajana. Vuotta aiemmin joukkuetoverit äänestivät Shilohin joukkueen sisäisessä äänestyksessä joukkueensa parhaaksi puolustajaksi.

Arvostettu amerikkalainen urheilulehti The Sporting News valitsi Shilohin vuosina 2006 ja 2007 WAC-konferenssin vuoden puolustajaksi. Samainen julkaisu valitsi Shilohin niin ikään vuosina 2006 ja 2007 konferenssin kakkosviisikon takamieheksi, viime vuonna jopa NBA:han varatun Ramon Sessionsin edelle.

Korihaiden päävalmentaja Jyri Lehtonen on kesäkuun ajan tutkinut tarkkaan Shilohin otteita ja tullut vakuuttuneeksi miehen sopivuudesta Korihaiden ensi kauden pelitapaan.

-Hän on erittäin urheilullinen ja nälkäinen pelaaja. Lisäksi hän on pelannut kolmen tulevan NBA -pelaajan varjossa hyvässä valmennuksessa, hyvässä joukkueessa ja hyvässä konferenssissa.

-Hän oli juuri se pelaaja jonka halusin saada joukkueeseen. Odotan hänestä joukkueemme johtohahmoa.

Suomeen Kyle Shiloh saapuu elokuun puolivälissä. Korihailla on nyt sopimukset ensi kaudesta Shilohin lisäksi Bojan Sarcevicin, Jan-Axel Alangon, Daniel Nummen, Niilo Lehtilän, Pasi Kauhan, Marko Vehniäinen ja Sad Niskasen kanssa. Joukkuetta täydennetään vielä kahdella amerikkalaispelaajalla sekä muutamalla nuorella suomalaispelaajalla. Joukkueen päävalmentajana jatkaa Jyri Lehtonen.



Lisätietoja: http://www.uusikaupunki.fi/~korihait/uuti.php?id=156&Tyyppi=E&sid=jJbqFx9s0A

Asiat

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia