22.11.2013 15:30 Pääsarjauransa jo kertaalleen loukkaantumiseen lopettanut 176-senttinen Roope Suonio, 31, palaa Namika Lahden lilavalkoiseen pelipaitaan. Namikan oma kasvatti on allekirjoittanut kasvattajaseuransa edustusjoukkueen kanssa loppukauden kattavan pelaajasopimuksen.

Roope Suonio palaa Namika Lahden edustusjoukkueen riveihin. Kuva: Francois Perthuis.
Korisliiga-uransa jo kaudella 1999/2000 Namikassa aloittanut Suonio lukeutuu syöttötaidollaan ja pelinäkemyksellään liigan ehdottomiin väriläiskiin.
Vuosi sitten Suonio aloitti kauden Namika Lahden liigajoukkueen kapteenina, mutta joutui jo kolmen ottelun jälkeen jäämään sivuun vaikean lonkkavamman johdosta. Loukkaantumisen vakavuus johti samalla koripallouran päättämiseen.
Tänä syksynä kuvio toistui Namikalla siltä osin, että niin ikään kapteenina pelannut Ilkka Vuori loukkaantui viimeisessä harjoitusottelussa ja on kauan sivussa, mikä ajoi seuran ja valmennusjohdon hakemaan joukkueeseen kotimaista vahvistusta.
– Olen päässyt takaisin hyvään kuntoon ja pystynyt treenaamaan monipuolisesti. Ainakaan tällä hetkellä lonkat eivät vaivaa ja kesällä pelasin jalkapalloakin 20 ottelua aika lyhyessä ajassa. Sen takia nyt uskaltaakin lähteä kokeilemaan liigakorista vuoden tauon jälkeen, Suonio kertoo Namika Lahden tiedotteessa.
– Joukkueen alkukausi on näyttänyt niin hyvältä, että toivottavasti en tule sotkemaan kuvioita. Yritän nauttia jokaisesta harjoituksesta ja ottelusta, mennään päivä kerrallaan.
Suonion paluu tositoimiin tapahtuu lähiaikoina, mutta tarkkaa päivämäärää ei ole asetettu. Namika Lahti pelaa seuraavan ottelunsa lauantaina Espoossa Tapiolan Honkaa vastaan.
Suonio on pelannut pääsarjaurallaan kaksitoista täyttä liigakautta ja yhteensä 384 liigaottelua Namika Lahdessa, Pussihukissa, Team Componentassa sekä Kouvoissa. Parhaalla kaudellaan Suonio rekisteröi Namikalle 13,2 pistettä, 4,3 syöttöä ja 3,2 levypalloa ottelua kohden.
Suonio on urallaan hakenut yhden SM-kullan (2000), kolme SM-hopeaa (2002, 2004, 2008) sekä yhden SM-pronssin (2001).
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.