23.1.2015 Kouvojen uudistunut miehistö saa erinomaisen tulikokeen tänään perjantai-iltana Mansikka-ahon urheiluhallissa, kun kouvolalaisten vieraaksi saapuu kovassa talvivireessä oleva Bisons Loimaa. Joukkueet ovat kohdanneet tällä kaudella kahdesti ja molemmat ovat poistuneet voittajana kotikentältään. Ottelun näyttää suorana nettilähetyksenä sekä VeikkausTV että KorisliigaTV.
Jason Conley ja Kouvot saavat vieraakseen "Manskarille" Bisonsin. Kuva: Kai Kilappa.
Viimeiset kaksi peliään voittanut Kouvot on sitten edellisen Honka-kotivoittonsa jälkeen päässyt harjoittelemaan viikon ajan. Joukkueen tuoreimmat kasvot Matthew Gibson ja Andre Williamson ovat täten päässeet hieman paremmin joukkueen kuvioihin mukaan.
- Meillä on takana kaksi viikkoa harjoittelua uudella joukkueella. Kiva nähdä missä mennään tällä hetkellä, Kouvot-luotsi Jyri Lehtonen kommentoi.
- Kouvoilla on täysin uusi joukkue verrattuna viime kertaan. Gibson ja Williamson ovat suurissa rooleissa. Meidän pitää pystyä rajoittamaan Kouvojen runeja, sillä emme saa antaa heille yhtään itseluottamusta, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson analysoi.
Vaikean alkukauden jälkeen Bisonsin kone on lähtenyt käyntiin aiemmilta pääsarjakausilta tuttuun tapaan: viimeisestä kymmenestä Korisliiga-ottelusta loimaalaiset ovat voittaneet kahdeksan ja joukkue on noussut pudotuspeliviivan tuntumasta sarjakolmoseksi.
- Biisonit ovat viime viikkoina osoittaneet olevansa sarjan kuumin joukkue. Suuri ottelumäärä on hitsannut biisoneiden joukkuepelaamisen yhteen poikkeuksellisen aikaisessa vaiheessa tätä kautta, Lehtonen kertoo.
Ottelu alkaa 23.1. kello 18:30 Mansikka-ahon urheiluhallissa. Ottelun näyttää suorana nettilähetyksenä sekä KorisliigaTV että VeikkausTV.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.