29.6.2013 Viimeisenä kahtena kautena naisten SM-sarjan neljän parhaan joukkoon edennyt Forssan Alku on kiinnittänyt tutun päävalmentajan kaudelle 2013/14. Jari Marjamäen korvaa Alun peräsimessä virolainen Tarmo Petter, joka johti Alun Suomen mestaruuteen keväällä 1999.

Alun ja Petterin välinen sopimus on 1+1 -vuotinen.
– Tarmo on valmentanut koko ajan Virossa ja viimeiset yhdeksän vuotta putkeen Tartossa samassa seurassa, mutta eri joukkueita sekä maan nuorisomaajoukkueita. Pelikirja on siis päivitettynä, Alun manageri Jyrki Tulander kertoo Forssan Lehdessä.
Tulander uskoo, että Petterin tulo valmentajaksi helpottaa myös pelaajien houkuttelemista Forssaan.
– Jokainen pelaaja haluaa tietää, kuka valmentaa. Kaikki eivät tunne Petteriä, mutta kerromme hänen meriittinsä ja näytämme, mikä mies hän on. Vielä ei ole nimiä papereissa, mutta lähiaikoina varmasti on, Tulander lupaa.
Tarmo Petter nousi Alun miehet SM-sarjaan keväällä 1993, jonka lisäksi hän luotsasi Alun B-pojat Suomen mestaruuteen ja A-pojat SM-hopealle 1990-luvun puolivälissä. Petter on valmentanut Suomessa lisäksi Karkkilassa, Lohjalla ja Hyvinkäällä.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.