24.11.2006 Korisliigan sarjataulukossa kahdeksantena ollut Porvoon Tarmo yllätti kolme pykälää korkeammalle sijoittuneen ToPon perjantain ainoassa Korisliigan pelissä Helsingissä. Tarmo vei voiton 83-94 (43-41) -tuloksella.
Kauden neljännen kotitappionsa kärsinyt ToPo on kompuroinut edellispeleissään sarjan peräpään joukkueita vastaan: pari viikkoa sitten se hävisi jumbona olleelle Pussihukille ja keskiviikkona se kukisti vain vaivoin nyt jumbopaikkaa pitävän Tampereen Pyrinnön.
Kolme edellistä peliään hävinnyt Tarmo johti ToPoa vastaan lähes alusta loppuun. ToPo pääsi vain toisen neljänneksen lopulla käväisemään niukassa taukojohdossa.
- Tämä oli niitä harvoja pelejä, joissa onnistuimme joukkueena. En ole ikinä kokenut sellaista fiilistä penkillä kuin tänään. Asenteemme peliin oli loistava, kehui Tarmon valmentaja Tomi Kaminen.
Tarmon kauden kolmannen vierasvoiton pohjustivat Ryan McDade 20:lla, Joe Nixon ja Nick DeWitz 17:llä sekä Chris Hester 16 pisteellä.
- Puolustuspään perusasiat pääsivät katoamaan ja epäusko valtasi pelaajat. Sorruimme liikaa yksin yrittämiseen, kommentoi puolestaan ToPon valmentaja Pekka Salminen.
ToPon tehokkaimmat olivat Logi Gunnarsson 24:llä ja Alex Wesby 21 pisteellä.
(STT)
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.