16.10.2006 Korisliigan nousijajoukkue Team Componenta Karkkilasta jatkoi voitokasta alkukauttaan hakemalla sarjan ainoassa maanantain pelissä voiton Tampereelta, kun Pyrintö kukistui 75-86 (35-41) -tuloksella.
Voitto oli Karkkilalle neljäs kuudesta pelistä. Sarjajumboksi jäänyt Pyrintö puolestaan on voittanut vain yhden kuudesta pelistään.
Karkkila alkoi kääntää Tampereella peliä edukseen toisella neljänneksellä eikä sen jälkeen enää luopunut johdostaan.
Tasaisesta voittajoukkueesta Chris Davis heitti 19, Mikael Haanpää 18 ja Rakim Hollins 17 pistettä. Mike King keräsi 18 levypalloa.
Heikosti etenkin kaukoheittojaan osuneen kotijoukkueen tehokkaimpia olivat Dennis Harrison 27:llä ja Miles Daniels 24 pisteellä.
- Sekoitimme puolustusmuotoja vaihtelemalla mies- ja paikkapuolustusta. Se näytti purevan Pyrintöön. Lisäksi meillä oli pelissä parempi kontrolli eli maltoimme pelata organisoidusti, analysoi voittoa Karkkilan valmentaja Timo Hakamaa.
Pyrintö ei saanut vielä kentälle uutta isoa korinaluspelaajaansa, 202-senttistä ja 125-kiloista Eric Williamsia peliluvan viipymisen vuoksi.
(STT)
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?