Team Componentalle uusi vahvistus

27.2.2008 Korisliigan peränpitäjä Team Componenta vahvisti rivejään vielä ennen siirtoajan umpeutumista, kun 193-senttinen Nigel Moore saapui tiistaina Karkkilaan. Moore siirtyy Suomeen Saksan Bundesliigasta ja Göttingenistä.

Moore valmistui NCAA I divisioonassa pelaavasta Alabama A&M -yliopistosta keväällä 2003. Päätöskauden keskimääräiset tehot Moorella olivat 11,3 pistettä ja 4,9 levypalloa.  

Ammattilaisurallaan Moore on pelannut sekä Saksan pääsarjassa että kakkosliigassa. Toisella kakkosliigakaudellaan (2004-05) hän tehtaili Lichin joukkueessa tehoikseen 19,6 pistettä, 6,2 levypalloa, 3,6 syöttöä ja 3,5 riistoa, jotka avasivat tien Saksan pääsarjaan.  

Mooren tuorein pesti oli Göttingenissä, jossa hän ei kuitenkaan ollut tyytyväinen saamiinsa peliminuutteihin ja halusi vaihtaa seuraa. Pelipaikoilla 2-3 viihtyvä Moore pelasi keskimäärin 15,5 minuuttia 3,8 pisteen, 2,8 levypallon ja 1,3 syötön keskiarvoilla. Mooren lähdönkin jälkeen Göttingenin vahvuuteen jäi kahdeksan amerikkalaispelaajaa. 

Team Componentan tuoreella päävalmentajalla Toni Bevandalla on nyt käytössään neljä vahvistusta, joista hän valitsee pelaavan kolmikon vastustajan ja terveystilanteen mukaan. Mooren lisäksi Componentaa vahvistavat Chris Hester, Clifton Jones ja Nick Wallery.  

Componenta pelaa seuraavan ottelunsa keskiviikkona, jolloin se matkaa Espoon Hongan vieraaksi Tapiolaan. Ottelussa Honka esittelee uuden pelaajansa Keddric Maysin.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Henkilöt

Asiat

 
9.6.2025 11:54 Korisliiga

Justice Smith Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

4.6.2025 11:00 Korisliiga

Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

2.6.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

2.6.2025 10:35 Korisliiga

Max Besselink Joensuuhun

Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.

2.6.2025 08:42 Korisliiga

Alvar Peltoniemi jatkosopimukseen Hongan kanssa

Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.

28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

Näytä lisää vastaavia