Teemu Rannikon 17 pistettä auttoivat voittoon

21.10.2002 Teemu Rannikon edustama Euro Roseto palasi sunnuntaina voittojen tielle Italian liigassa yhden tappiollisen ottelun jälkeen. Roseton voiman sai tuta Metis Varese, joka joutui taipumaan lukemin 66-84. Rannikko pelasi tasan puoli tuntia heittäen uudeksi Italian liigan piste-ennätyksekseen 17 pistettä.

Rannikko pussitti kakkosensa täydellisesti 2/2, kolmoset 2/6 ja vapaaheitot 7/8. Lisäksi 189-senttinen pelintekijä haki kuusi levypalloa. Häntä enemmän Roseton joukkueesta pelasi ainoastaan amerikkalainen levyrirohmu (14) Ben Davis, joka vietti kentällä 32 minuuttia.

- Varsin tasapainoinen esitys Teemulta. Hän keskittyy joukkueessa selkeästi pelintekemiseen. Roseto pelaa varsin organisoitua koripalloa, jossa pelintekijällä on suuri rooli. Varesea vastaan Teemun joukkuekavereiden heitot putosivat alussa ja Teemu keskittyi heidän ruokkimiseen. Myöhemmin joukkue tarvitsi myös Teemu hyökkäyspanosta ja hän heitti oman piste-ennätyksensä, kertoi katsomosta ottelua seurannut maajoukkueen päävalmentaja Ari Tammivaara.

- Teemu on oloonsa ja rooliinsa Rosetossa tyytyväinen ja tyytyväisiä ollaan myös seuran puolella. Valmentaja Phil Melillo kehui vuolaasti Teemun panosta joukkueessa ja varapresidentti Valerio Bianchini maalaili Teemulle kirkasta tulevaisuutta. Jotain Roseton sitoutumisesta Teemuun kertoo sekin, että Teemu komeilee Roseton otteluiden markkinointijulisteissa, Tammivaara jatkoi.

Salminen juoni Solnan voittoon

Ruotsin Basketliganissa Pekka Salmisen luotsaama Solna Vikings pysyi tappiottomalla tiellä, kun se sunnuntaina kaatoi M7 Basketin 118-99. Voitto oli Solnalle kauden neljäs. Salmisen entisistä PuHu-suojateista M7:n Henrik Stormbom esiintyi ex-valmentajansa nykyjoukkuetta vastaan vaatimattomasti. Stormbom sai virhetilinsä täyteen yhdeksässä minuutissa, ehti tosin antaa kolme koriinjohtanutta syöttöä ennen sitä.

Saksan Bundesliigassa sunnuntaina pelasi vain yksi suomalainen, Frankfurt Skylinersin Jukka Matinen. Skyliners kärsi 79-94-tappion Brandt Hagenille. Matinen pelasi 17 minuuttia ja heitti viisi pistettä ja noukki viisi levypalloa.

 
23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

20.10.2025 23:22 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua Italian Serie A1:n paras pistemies

Olivier Nkamhoua on aloittanut kautensa Varesessa upeasti ja johtaa Italian pistetilastoa. Viime viikolla Susijengin pelaajat onnistuivat jälleen laajalla rintamalla.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:38 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimies palasi Saksaan voittamaan mestaruuden

Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.

Näytä lisää vastaavia