15.11.2007 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait vahvistuu 20-vuotiaiden maajoukkuepelaaja Teemu Rintalalla, joka siirtyy Espoon Hongasta. Korihait ja Honka ovat sopineet Rintalan vuokra-ajasta, joka on vuoden loppuun sisältäen option myös kevätkaudesta.
203-senttinen ja 105-kiloinen Teemu Rintala on helsinkiläisen MaSu Basketin kasvatti Petteri Koposen tapaan. Rintala on pelannut Hongassa vuodesta 2005 saakka edustaen espoolaisseuraa 47 Korisliigan ottelussa. Viime keväänä hän oli voittamassa Suomen mestaruutta Hongan paidassa.
Asevelvollisuuttaan marraskuun loppuun Urheilukoulussa suorittava Teemu Rintala on urallaan pelannut 47 nuorten maaottelua.
- Teemu Rintala on yksi suurimpia lahjakkuuksia Suomen koripallokentillä. Hienoa saada hänet Korihaihin, sillä uskon Teemun saavan täällä sellaisen roolin, jossa hän puhkeaa kukkaan, uskoo Korihaiden luotsi Jyri Lehtonen.
- Meillä on ison pään rotaatiossa ollut loukkaantumisista johtuen vajausta, mutta tämän sopimuksen myötä sekin asia korjaantuu.
Korihait on tällä hetkellä sarjajumbona. Joukkue on kärsinyt koko syksyn pahasta loukkaantumiskierteestä. Viime otteluun Korihait sai jalkeille seitsemän pelaajaa. Heistäkin yksi oli toipilas Bojan Sarcevic, joka jäi vielä ilman peliaikaa.
Teemu Rintala edustaa Korihaita ensimmäisen kerran lauantaina marraskuun 17. päivänä Korihaiden kohdatessa kotiottelussa Porvoon Tarmon.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.