14.6.2011 Teemu Rintala, 23, palaa takaisin koripallokentille kahden vuoden tauon jälkeen. Sentterinä pelaava 203-senttinen Rintala on solminut pelaajasopimuksen Korisliiga-joukkue Kouvojen kanssa. Tehty sopimus on yksivuotinen. Vuoden 2007 Suomen mestari on edustanut aiemmin Korisliigassa Espoon Honkaa, UU-Korihaita ja Team Componentaa.
Teemu Rintala (oik.) pelasi Korisliigassa viimeksi kaudella 2008-09, tuolloin Componentan riveissä.
Nuorten maajoukkueissa Suomea 47 kertaa edustanut Rintala palaa liigaympyröihin Kouvot-paidassa. Kuvat: Francois Perthuis & Tuomas Venhola.
Rintalan SM-sarjauran henkilökohtainen tämän hetkinen piste-ennätys 16 syntyi joulukuussa 2007, jolloin hänen valmentajaan Korihaissa toimi Kouvojen nykyinen päävalmentaja Jyri Lehtonen. Kyseisen kauden keskiarvoikseen Rintala kirjautti 5,0 pistettä ja 3,4 levypalloa 21 minuutissa. Edellisellä kaudella Rintala kuului Suomen mestaruuden voittaneeseen Espoon Hongan kokoonpanoon.
Malmin Super-Koriksen kasvatti Rintala on pelannut yhteensä 47 nuorten maaottelua, joista 12 on 20-vuotiaiden miesten joukkueessa pelattuja.
- Nälkä kasvoi pari vuotta koripallon suhteen. Sain opiskeluni siihen vaiheeseen, että se mahdollisti ainakin vuodeksi pelaamisen pääsarjatasolla. Myös tuttu valmentaja oli ratkaisevassa osassa tehdessäni päätöstä, kommentoi Teemu Rintala paluutaan korisparketeille.
- Poikkeuksellisena urheilijana en usko, että Teemun kuntoon pääsemisessä menee montaakaan viikkoa. Toki pelituntuman ja oikean tekemisen tempon saavuttaminen ottaa aikansa. Teemu tulee auttamaan meitä isojen rotaatiossa ja nyt meillä on yksi sarjan parhaista harjoitusryhmistä, iloitsee Jyri Lehtonen.
- Oikeanlaiseen tempopelaamiseen tarvitaan vähintään yhdeksän pelaajan rotaatio ja se meillä on jo kasassa. Nyt sopimuksen omaavilla pelaajilla ja kahdella onnistuneella jenkkivalinnalla meillä on mahdollisuudet parantaa viimevuotista sijoitustamme. Sarjastamme on jälleen kerran kehittymässä todella kovatasoinen, lisää Lehtonen.
Kouvoilla on sopimukset alkavalle kaudelle Teemu Rintalan lisäksi Aleksi Akpason, Kwamena Bracen, Josh Gonnerin, Antto Nikkarisen, Atte Pertun ja Ilari Seppälän kanssa.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).