31.3.2003 Naisten koripalloilun Baltian liigan (BWBL) lopputurnaus pelattiin viikonvaihteessa Helsingissä. Finaalitapahtuma ei tarjonnut suuria pelillisiä yllätyksiä, mutta Pantterien pääsy loppuotteluun liettualaista täysammattilaisjoukkuetta Lietuvos Telekomasia vastaan oli SM-sarjassa hopealle jääneeltä joukkueelta oiva työnäyte.
Itse loppuottelussa ei voittajasta ollut hetkeäkään epäselvyyttä, sillä puoliajalla liettualaiset johtivat 45-29 ja pitivät samaa vauhtia loppuun saakka voittaen kamppailun luvuin 92-51. Euroliigassa vuosikausia pelanneen yhdistelmän kokemus ja taito olivat omalla tasollaan.
Pantterien pelaajista 20 pistettä heittänyt Susanna Rinta sekä 17 pistettä ja 12 levypalloa tilastoihinsa kirjannut Heli Roukanoja osoittivat kykenevänsä pelaamaan eurooppalaisella huipputasolla. Euroopassa noin kymmenennelle sijalle rankatun Lietuvos Telekomasin ykkönen finaalissa oli Irena Baranauskaite, jonka saalis oli 19 pistettä ja kymmenen levypalloa.
Liettualaisten ylivoimaista materiaalia kuvaa se, että joukkue koostuu kahdeksasta Liettuan maajoukkuepelaajasta ja kolmesta ulkomaalaisvahvistuksesta, joista mainittakoon Ukrainan maajoukkueen keskushyökkääjä. Pelaajista neljä oli mitaltaan yli 190-senttisiä.
Pantterien Heli Roukanoja valittiin liigan All Stars -viisikkoon. Susanna Rinta palkittiin liigan parhaana kolmen pisteen heittäjänä ja Espoo Teamin Jurgita Kausaite pokkasi parhaan levypallopelaajan tittelin.
Viime vuonna liigan loppuottelussa Lietuvos Telekomasia pelannut venäläinen Baltiskaja Zvezda kukisti latvialaisen RTU Klondaikan pronssiottelussa luvuin 95-52. Toinen Latviaa edustanut joukkue perinteikäs TTT Riika sijoittui viidenneksi voitettuaan Virosta kootun yhdistelmän (Combined) 94-64. Pantterien lisäksi suomalaisjoukkueista oli lopputurnauksessa mukana EBT:n ja Hongan pelaajista koottu Espoo Team, joka sijoittui seitsemänneksi voitettuaan valkovenäläisen Grodnon 85-72.
Ensi kaudella kymmenennen kerran pelattavaan Baltian Liigaan tulossa mukaan lisää joukkueita Venäjältä ja toiveissa on myös kahden ruotsalaisjoukkueen osallistuminen.
su 30.03. Espoo Team - Olimpia Grodno 85-72 su 30.03. TPÜ Combined - TTT Riika 64-94 su 30.03. Baltiskaja Zvezda - RTU-Klondaika 95-52 su 30.03. Lietuvos Telekomas - Pantterit 92-51
(41-41)
sijat 7-8
(29-56)
sijat 5-6
(49-26)
sijat 3-4
(45-29)
sijat 1-2
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
NBA-kausi 2025–26 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisista tulessa alkavalla kaudella ovat Utah Jazzin Lauri Markkanen sekä Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.