14.12.2010 Korisliigassa kymmenentenä majaileva Salon Vilpas vahvisti tiistaina odotetun tiedon. Seura on vapauttanut laitahyökkääjä Theron Wilsonin palveluksista. Viime lauantainen Kouvot-ottelu jäi 195-senttisen Wilsonin viimeiseksi esiintymiseksi Vilppaan paidassa.
Theron Wilson ei jatka Vilpas-miehistössä. Kuva: Francois Perthuis.
Maanantain tv-pelissä Kotkassa Wilsonia ei enää nähty kokoonpanossa. Korvaavan pelaajan haku on ollut päällä jo jonkin aikaa.
Kouvolan vaisu (3/3) peli ei ollut syy sopimuksen purkuun, se vain varmisti asian lopullisesti, kertoo Vilpas tiedotteessaan.
Vilpas on ollut vaihdon tiimoilta yhteydessä agentteihin jo jonkin aikaa, mutta sopivaa pelaajaa ei ole vielä löytynyt. Seura toivoo näkevänsä uuden miehen nähdään viikinkipaidassa jo lauantaina 18.12, kun Uudenkaupungin Korihait saapuu Salohalliin URHOtv:n kameroiden eteen kello 16.00.
- Kotkassa joukkue taisteli sarjajohtajaa vastaan vajaamiehisenä sen minkä pystyi. Teimme sunnuntaina päätöksen, että Wilson ei ole enää mukana Karhuvuoressa, ja mies lensi kotiin Kansas Cityyn maanantaiaamulla. Ilahduttavaa oli paljon arvostelua saaneen Nicchaeus Doaksin (30/24) upea esitys, kertoo Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen.
Theron Wilson pelasi Vilppaan riveissä 19 ottelua, joissa hän teki keskimäärin 13,5 pistettä ja vei 7,6 levypalloa.
Kuuden ottelun tappioputkessa olevan Vilppaan ohjelmaan vuoden 2010 puolella kuuluu vielä kolme ottelua. Korihaiden jälkeen Espoon Honka saapuu Salohalliin tiistaina 28.12 ja Lappeenrannan NMKY isännöi salolaisia torstaina 30.12.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?