Tiina Sten Sparks-leiriltä: ”Rankkaa, mutta hyvin mennyt”

25.4.2008 Suomen maajoukkuepeluri Tiina Sten ahertaa parhaillaan WNBA-joukkue Los Angeles Sparksin harjoitusleirillä. NBA-legenda Michael Cooperin vetämissä harjoituksissa meno on Stenin mukaan ”rankkaa”.

Sparks-valmentaja, viisinkertainen NBA-mestari, Michael Cooper otti yhteyttä St. John’sin yliopistosta kevään aikana valmistuvaan Tiina Steniin WNBA-varaustilaisuuden jälkeen ja kutsui suomalaisen joukkueensa harjoitusleirille.  

Sten lensi New Yorkista mantereen toiselle laidalle viime viikolla ja harjoitukset käynnistyivät viime sunnuntaina.  

- Viisi päivää ja kymmenet 3-4 tunnin treenit on takana. Edelleen ollaan menossa mukana, kertoo Sten.  

- Fyysisesti tämä on tosi rankkaa, mutta itselläni on mennyt ihan hyvin ja coach Cooperin kanssa tullaan hyvin toimeen. 

Kaikkiaan Sparks-vahvuuteen kutsuttiin 24 pelaajaa, josta ryhmää karsitaan radikaalisti. Viime kaudella Sparks-kokoonpanossa kävi vain 13 pelaajaa.  

- Muutamia pelaajia on lähetetty jo kotiin. Pari Sparksin veteraania pelaa vielä Euroopan sarjoissa ja Lisa Leslie on USA:n maajoukkueen mukana Kiinassa, Sten selvittää Sparksin tilannetta.  

Los Angeles Sparks pelaa ensimmäisen harjoitusottelunsa 3. toukokuuta Atlanta Dreamia vastaan. WNBA-kausi käynnistyy 17.5. 

Tiina Sten on kolmas suomalaisnainen, joka on kutsuttu WNBA-joukkueen leirille. Aiemmin leireillä ovat käyneet maajoukkuetähdet Taru Tuukkanen ja Reetta Piipari jääden ilman lopullista sopimusta. 

Todellinen korisperhe 

Kuinka moni perhe pystyy listaamaan maaotteluedustuksensa ja päätyä yli 300 maaottelun yhteislukuun? Stenien perhe voi tämän tehdä, mutta vieläkin erikoisemman viisihenkisestä perheestä tekee se, että sen jokaisella jäsenellä on tilillään vähintään yksi peli Suomi-paidassa.  

Tiina Stenin isä Tapio Sten on entinen huippupelaaja melkoisella meriittilistalla. Tapio on mm. edelleen koripallon pääsarjan viimeinen suomalaissyntyinen korikuningas. Hän voitti pistepörssin kaudella 1979-80 tehtailemalla huimat 34,9 pistettä ottelua kohden Turun NMKY:n paidassa. Tapio Sten edusti Suomea maaottelutasolla 134 miesten maaottelussa. 

Perheen äiti Leena Sten (os. Ritalahti) pelasi A-tyttöjen maaottelussa vuonna 1977 sekä naisten mestaruussarjaa Espoossa ja Turussa.  

22-vuotiaan Tiina Stenin sisarukset Juha (24) ja Minna (20) eivät ole myöskään kauas puusta pudonneet. Urallaan 25 miesten maaotteluunkin jo ehtinyt ja Lappeenrannan NMKY:ssä Suomen cupin sekä SM-pronssia tällä kaudella voittanut Juha Sten oli nostamassa viime syksynä Suomen Euroopan A-divisioonaan. Long Islandin yliopistossa opiskeleva Minna Sten on puolestaan edustanut Suomea 42 nuorten maaottelussa.  

Los Angelesissa parhaillaan hikoilevalla Tiina Stenillä maaotteluedustuksia on yhteensä jo 106 (23 naisten, 83 nuorten). Niiden myötä Stenien yhteenlaskettu maaottelumäärä nousee lukuun 308. Ja lisää on tulossa.  

Lue myös artikkeli "Tiina Sten sai kutsun WNBA-leirille".



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_naiset/
 
5.6.2025 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier siirtyy Galatasarayn riveihin

Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

23.5.2025 09:35 Susijengi

Salinin Cluj-Napoca Romanian finaaleihin, Blomgrenin Ventspilsille Latvian hopeaa

Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

18.5.2025 11:44 Susijengi

Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta

Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

9.5.2025 23:23 Susijengi

Kaukiainen tyylitteli BC Kalev/Cramon finaaleihin

Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.

6.5.2025 10:25 Susijengi

Blomgren johti Ventspilsin Latvian finaaleihin

Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.

Näytä lisää vastaavia