29.5.2010 Korisliigassa pelaava Kauhajoen Karhu on solminut yhden vuoden valmentajasopimuksen seuran oman kasvatin Timo Hakamaan kanssa. Hakamaa tuli Karhun valmentajaksi kesken viime kauden ja nosti joukkueen pois sarjan jumbopaikalta.

Tuloksia aikaansaanut kaksikko Jeremiah Wood (vas.) ja Timo Hakamaa (oik.) pysyvät Kauhajoen Karhun vahvuudessa myös kaudella 2010-11. Kuva: Matti Koskinen.
Hakamaan komennuksessa Karhu säilytti lopulta sarjapaikan kaudeksi 2010-11 ilman karsintoja.
Pitkän peliuran jälkeen Hakamaa on valmentanut pääsarjassa Forssan Alkua, Namika Lahtea ja karkkilalaista Team Componentaa.
Kaikkiaan Hakamaalla on Korisliigan runkosarjasta tilillään 331 ottelua, joista 141 voittoa. Lisäksi hänellä on takanaan 20 pudotuspeliottelua.Karhu haki valmentajaa avoimella haulla. Seura on tyytyväinen runsaaseen hakijamäärään. Hakijoiden joukossa oli useita huippuvalmentajia niin kotimaasta kuin ulkomailtakin. Karhu hakee vielä vahvistusta valmennukseensa henkilöstä, joka samalla kehittäisi seuran juniorivalmennusta.
Hakamaalla on käytettävissään tällä hetkellä seitsemän sopimuspelaajaa. Karhussa pelaavat ensi kaudella Aleksi Huuskonen, Santeri Latvala, Roni Leimu, Sad Niskanen, Eldar Skamo, Henry Umoru ja Jeremiah Wood. Karhu etsii vielä 1-2 kotimaista vahvistusta ja kahta ulkomaalaispelaajaa. Seuran tavoitteena on, että joukkue on valmiina viimeistään heinäkuun puolivälissä.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.