5.5.2023 20:10 Lahti Basketball on solminut jatkosopimuksen päävalmentaja Tom Coonanin kanssa. Uutena tiimiin saapuu apuvalmentaja Kristian Palotie.
Tom Cooman jatkaa Lahdessa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Lahti Basketballin miesten Korisliiga-joukkue jatkaa tulevalla kaudella päävalmentaja Tom Coomanin komennossa, kertoo seuran julkaisema tiedote.
Osapuolet allekirjoittivat 1+1-mallisen sopimuksen, jossa optio jatkosta on seuralla. Cooman toimi menneellä kaudella päävalmentajana 21 ottelussa, joista Lahti voitti kymmenen.
– Tom nousi päävalmentajaksi menneellä kaudella erittäin vaikeaan tilanteeseen. Se oli haastava paikka, ja mahdollisuus tehdä muutoksia oli hyvin rajattu. Hän otti silti tilanteen hienosti haltuun niin käytännössä kuin myös lopulta tuloksellisesti, vaikka himoittu pudotuspelipaikka jäikin saavuttamatta, seuran hallituksen puheenjohtaja Jami Luhtanen kommentoi samassa tiedotteessa.
Samalla kun Cooman jatkaa pestiään, saapuu valmentajistoon myös uusi nimi, sillä yleisölle sittemmin enemmän otteluselostajana tutuksi tullut Kristian Palotie tekee paluun pääsarjavalmennuksen pariin.
Palotie aloitti valmentajanuransa vuonna 2011 Sykissä, komensi sen jälkeen Pussihukkia ja kausilla 2017–20 valmensi Kaarinan Uraa. Palotien valmennuskaudella Ura myös nousi miesten 1. divisioona A:sta Korisliigaan.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Lauantaina starttaavissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan kymmenen erotuomarin tiimillä.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.