13.1.2024 19:45 Sarjaa johtava ToPo palasi pitkältä pelitauolta, kun joukkue kohtasi Helsingissä ViVe:n. Helsinkiläiset jatkoivat siitä mihin viime vuonna jäivät, kun voitto kirjattiin heille 83-66.
Ilmar'I Thomas onnistui ViVe:ä vastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
ToPo:n alku otteluun oli vaikea ja alussa heitot kolisivat rautoihin. Se kuitenkin toipui nopeasti ja johti ensimmäisellä tauolla kuudella pisteellä.
Toinen ja kolmas jakso olivat tasaisia. Ratkaisu nähtiinkin viimeisellä jaksolla. Sitä hallitsi kotijoukkue. Erityisesti joukkueen puolustaminen oli parempaa. Sen turvin jakso kirjattiin emännille 19-6 ja sarjapisteet jäivät Helsinkiin.
- Emme pelanneet ollenkaan omaa peliämme. Vimpeli tuli tosi paljon valmiimpana kuin me ja se näkyi varsinkin ensimmäisellä puoliajalla. He saivat helppoja koreja ja helppoja nopeita hyökkäyksiä. Toisella puoliskolla vähän paransimme, mutta Vimpeli tuli ehdottomasti valmiimpana kuin me. Jäi paljon parannettavaa, Magdalene Agyei kommentoi ottelun jälkeen.
Ilmar’I Thomas pussitti 26 pistettä. Meri Kanerva 15/5 koriin johtanutta syöttöä antoi hyvin tulitukea. Vierasjoukkueesta Jan Che Whitfield teki tupla-tuplan 23 pisteellä ja 12 levypallolla.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.
Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.
Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.
Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.
Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.