13.10.2023 20:49 Naisten Korisliigassa pelattiin kauden ensimmäinen Helsingin paikalliskamppailu. Illan ottelussa ToPo kaatoi vieraskentällä HBA-Märskyn 100-69 (45-39).

Meri Kanerva johti ToPo:n peliä mallikkaasti. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Kotijoukkue aloitti ottelun hyvin ja sai onnistumisia hyökkäyspäässä. Ensimmäiselle tauolle mentiin HBA:n johtaessa kahdella pisteellä. Tämän jälkeen ottelun hallinta siirtyi ToPo:lle ja joukkue nappasi johdon itselleen ennen puoliaikaa.
Toisella puoliajalla HBA ei pystynyt enää laittamaan sarjakärjelle kampoihin. ToPo oli selvästi parempi niin kolmannella kuin neljännelläkin jaksolla ja kasvatti kauden voittosaldonsa kolmeen.
Ilmar’I Thomas heitti 22 pistettä ja keräsi kahdeksan levypalloa. Meri Kanerva kasasi tupla-tuplan 13 pisteellä ja kymmenellä koriin johtaneella syötöllä. Albina Syla oli Märskyn pistehai 18 pisteellä.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.