ToPo kaatoi selvästi Katajan

29.9.2010 Korisliigan suurimmaksi ennakkosuosikiksi nostettu Joensuun Kataja kärsi keskiviikkokierroksella ensimmäisen tappionsa ja vieläpä murskalukemin, kun Torpan Pojat kaatoi Katajan tv-kameroiden edessä Helsingissä 97-65 (49-31) -tuloksella.

ToPo liiteli Timo Heinosen ja hänen 27 pisteensä siivittämänä voittoon Katajasta.

Sefton Barnettin tähdittämä KTP-Basket on kolmen kierroksen jälkeen Korisliigan ainoa puhtaan peli joukkue.

Bojan Sarcevic ja Korihait pitivät Hongan takanaan.

Ville Kauniston Kouvot saalisti kauden avausvoittonsa.

Henri Hirvikoski oli 18 pisteellään Karhun avainmiehiä, kun kauhajokiset jatkoivat suurseurojen kaatamisia. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa & Matti Koskinen & Karhu.

Pelistä tuli suuri ottelu vain ToPolle, joka hallitsi tapahtumia alusta loppuun. Kataja jäi jo toisella jaksolla lähes 20 pistettä tappiolle eikä ero kaventunut ratkaisevasti enää loppupelissäkään. Viimeiset jaksot painuivatkin pelailun puolelle.

- Peli oli meille yllättävän helppo. Kontrolloimme sitä koko ajan ja pystyimme pitämään kovaa tempoa. Olen erikoisen iloinen siitä, että meiltä löytyy jatkuvasti uusia ratkaisijoita, kehui ToPon valmentaja Miguel Lopez.

ToPon tehokkaimpia olivat 27 pisteestään 18 jo ensimmäisellä puoliskolla heittänyt Timo Heinonen sekä 15 pistettä keränneet Tero Laitinen ja Frank Richards.

Katajasta Jared Newson teki 18 ja Sami Lehtoranta 17 pistettä.

KTP jatkaa puhtaalla pelillä

KTP-Basket jatkaa ainoana joukkueena tappioitta, kun se haki vierasvoiton Porvoon Tarmosta 75-53 (36-28) -tuloksella.

KTP johti peliä koko ajan. Tarmo kävi kolmannen jakson alussa neljän pisteen päässä, mutta KTP lisäsi vauhtia ja karkasi päätösjaksolla jo 25 pisteen päähän.

Sefton Barnett nakkasi kotkalaisille 19 pistettä ja Clifton Jones 14.

Heikosti heittäneen Tarmon tehokkaimpia olivat Jonathan Heard 19:llä ja sekä Jerrah Young ja Aubrey Conerly 13 pisteellä.

Hongalle ensimmäinen tappio

Espoon Honka kärsi sarjakauden ensimmäisen tappionsa, kun Korihait oli Uudessakaupungissa parempi 92-82 (42-34) -tuloksella.

Honka vei ensimmäistä jaksoa, mutta Korihait nousi edelle toisen jakson alussa ja johti sen jälkeen koko ajan, parhaimmillaan 18 pisteellä.

Korihaiden takamieskaksikosta Bojan Sarcevic heitti 22 pistettä ja Mikko Jalonen 20.

- Meillä on hyviä heittäjiä ja he ovat löytäneet itseluottamuksen varsinkin kotipeleissä, joissa olemme saaneet hurmoshengen päälle, kertoi Korihaiden valmentaja Tom Westerholm.

Jamar Wilson teki Hongalle 21 ja John Williamson 20 pistettä. 

Karhu yllätti Pyrinnön

Kauhajoen Karhu yllätti edelliskierroksella ToPon ja keskiviikkona se haki niukan 83-82 (44-38) -voiton Tampereelta Pyrinnöstä.

Vieraat johtivat peliä lähes koko ajan. Suurimmillaan Karhu oli kolmannella jaksolla kymmenen pisteen karussa. Pyrintö tavoitti eron vielä saman jakson aikana, mutta jäi taas päätösjaksolla alakynteen. Pyrintö tasoitti vielä viimeisellä minuutilla pariinkin kertaan, kunnes Jeremiah Wood heitti Karhulle viimeisen pisteen vapaaheitolla 14 sekuntia ennen loppua.

Wood kahmi 23 pistettä ja 16 levypalloa. Yllättäjä Henri Hirvikoski ja John Allen tekivät 18 pistettä mieheen.

Pyrinnöstä Antwine Williams päätyi 25:een ja Kenneth Lowe 16 pisteeseen. Damon Williams repi 14 pisteen lisäksi 17 levypalloa ja antoi yhdeksän koriin johtanutta syöttöä. 

Kouvoille ensimmäinen voitto

Kouvot avasi voittotilinsä 72-63 (40-32) -tuloksella kotipelissä Lappeenrannan NMKY:tä vastaan.

Peli eteni toisen jakson alusta tasaisesti noin kymmenen pisteen kotijohdossa eikä LrNMKY pystynyt nousemaan enää voittokamppailuun.

Kouvojen tehokolmikon muodostivat Ville Kaunisto ja B.A. Walker 17 pisteellä sekä Antto Nikkarinen 16 pisteellä.

LrNMKY:n tehokkain ja ainoa yli kymmenen pistettä tehnyt oli Brant Bailey 27 pisteellä

Namika Lahdelle taas kotivoitto

Namika Lahti voitti kauden toisenkin kotipelinsä, kun Salon Vilpas kukistui 91-83 (42-43) -tuloksella.

Pitkään johtanut Vilpas piti vielä kolmannen jakson lopulla kymmenen pisteen johtoa. Vieraat hävisivät kuitenkin viimeisen kaksiminuuttisen 11-2 ja Namika nousi edelle runsas minuutti ennen loppua.

24 pistettä tehnyt Ryan Ayers ja 22 pinnaan päätynyt James Mathis muodostivat voittajien tehoparin.

Vilpasta ei auttanut aloitusviisikon miesten kaksinumeroiset pisteet. Dijuan Harris oli heistä tehokkain 21 pisteellä.

Vilppaalla oli vain kaksi ulkomaalaispelaajaa, kun tällä viikolla pestatun Nicchaeus Doaksin pelilupa ei ollut vielä kunnossa.

(STT)

 
22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

Näytä lisää vastaavia