21.11.2007 Helsinkiläisjoukkue ToPo on ollut loukkaantumissuman keskellä neljä ulkomaalaispelaajaa miehistössään. Pelinrakentaja Tyson Pattersonin palatessa tämän viikon aikana vahvuuteen, Korisliigan kärkijoukkue on tehnyt vahvistuksiaan koskevan päätöksen.
Kroatialaisen Ivan Cubelan Try Out -sopimusta ei jatketa ja hän on vapaa etsimään itselleen uutta seuraa. Asiasta päätettiin keskiviikkona yhteisymmärryksessä seuran ja pelaajan kanssa. Pelaamassaan seitsemässä ottelussa Cubela keräsi keskimäärin yhdeksän pistettä pelaten keskimäärin 18 minuuttia ottelua kohden.
ToPon ulkomaalaisvahvistuksina jatkavat Jerald Fields, Josh Gonner ja Tyson Patterson joka palaa kokoonpanoon ensi maanantain TV-pelissä Porvoon Tarmoa vastaan.
Koko alkukauden sivussa ollut Panu Majala on saanut lääkäreiltä luvan aloittaa juoksuharjoittelun. Polvivammasta kärsinyt korinaluspelaaja kulki vielä muutama viikko kepeillä, mutta vamman paraneminen on ollut odotettua nopeampaa.
Lajiharjoittelua mies ei vielä aloita ja Majalan liiga-avaukseksi on povattu 30.12. pelattava kotiottelu Korihaita vastaan. Myös jalkavammasta kärsinyt Juho Laakkonen on tehnyt tällä
viikolla paluun joukkueen harjoituksiin.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Lauantaina starttaavissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan kymmenen erotuomarin tiimillä.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Korihaiden Kaleb Warnerille 500 €:n sakkorangaistuksen.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.