ToPolle jo tusina täyteen

14.12.2007 ToPo täytti tusinan eli otti perjantaina 12. perättäisen voittonsa Korisliigassa, kun Namika Lahti kukistui Helsingissä pistein 86-73 (35-43). ToPon voittoputki alkoi jo pari kuukautta sitten, kun joukkue hävisi 17.10. edellisen ja toistaiseksi tämän kauden ainoan liigapelinsä Kouvoille.

Lahtelaiset antoivat kärkijoukkueelle tiukan vastuksen. Peli ratkesi kuutisen minuuttia ennen loppua, kun ToPo nykäisi 69-69 -tilanteesta pariminuuttisen nimiinsä 7-0. Vieraat hävisivät viime minuutit lopulta 17-4. 

ToPolta löytyi viisikollinen kaksinumeroiset pisteet heittäneitä pelaajia, joista tehokkaimpia olivat Josh Gonner 19:llä ja Jerald Fields 18 pisteellä.

24 pallonmenetykseen sortuneesta Namika Lahdesta Davont Jackson heitti 18 ja Vesa Mäkäläinen 17 pistettä. 

Korihaille taas voitto Katajasta

Uudenkaupungin Korihait otti viikon aikana jo toisen voittonsa Joensuun Katajasta, kun Korihaille merkittiin nyt kotivoitto 95-72 (45-37). Viime sunnuntaina Korihait haki Joensuusta viiden pisteen vierasvoiton.

Korihait johti peliä koko ajan, mutta karkasi vasta viimeisellä neljänneksellä voitettuaan sen 28-15.

Korihaista Darius Glover heitti kauden ennätyspisteensä 28 ja Glenn Stokes 24 pistettä.

Katajasta tehoa löytyi vain Louis Hinnantilta 22 pisteen edestä. Toisen pelinsä Katajan paidassa pelannut Martti Kuisma palasi viime kauden kotihalliinsa, mutta osui tuttuihin koreihin vain neljän pisteen edestä.

(STT)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, http://www.basket.fi/.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
9.6.2025 11:54 Korisliiga

Justice Smith Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

4.6.2025 11:00 Korisliiga

Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

2.6.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

2.6.2025 10:35 Korisliiga

Max Besselink Joensuuhun

Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.

2.6.2025 08:42 Korisliiga

Alvar Peltoniemi jatkosopimukseen Hongan kanssa

Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.

28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

Näytä lisää vastaavia