ToPoon ehdolla kaksi uutta vahvistusta

29.2.2008 Korisliigan helsinkiläinen sarjakärki ToPo on todennäköisesti vahvistumassa ulkomaalaisin voimin. Haaviin tarttui kaksi ehdokasta aivan, perjantain vastaisena yönä umpeutuneen, siirtoajan viime tunteina. Ehdokkaat ovat yhdysvaltalaiset James Allen ja Takais Brown. Allen suuntaa Suomeen Virosta, Brown puolestaan kotimaastaan.

Molemmat pelaajat ovat todennäköisesti maassa jo viikonvaihteen aikana. Pelaajista Allen saattaa olla peliasussa jo lauantaina ToPon kohdatessa Tampereen Pyrinnön Töölön Kisahallissa. Brownin peluuttamisesta päätetään ensi viikolla. 

James Allen, 28, on kokenut takamies-laituri, joka on viimeiset kaksi vuotta pelannut Virossa Rakveren joukkueessa. 194-senttinen Allen tehtaili tällä kaudella Viron pääsarjassa 18,4 pisteen ja 7,3 levypallon keskiarvot. Viime kaudella Allen oli sarjan korintekijätilaston kolmonen 19,6 pisteen keskiarvollaan. 

21-vuotias Takais Brown pelasi viimeksi Georgian yliopistossa. Viime kaudella 203-senttinen ja painoa 112-kiloinen Brown oli opinahjonsa luottomiehiä kirjautettuaan tilastorivilleen 14,2 pistettä ja 5,6 levypalloa 28,3 peliminuutissaan. Syksyllä 2007 Brown hyllytettiin koulujoukkueesta ensin akateemisista syistä ja jätettiin reilua viikkoa myöhemmin kokonaan joukkueen ulkopuolelle. 

Brownin ollessa jo matkalla Suomeen nousi esiin erään nettikirjoituksen pohjalta epäilys huumeista. ToPon tekemissä selvityksissä ja seuran edustajien saamissa lausunnoissa tai kommenteissa ei ole tullut esille mitään tähän viittaavaa. Seura haluaa tarkasti selvittää Brownin taustat ja tilanteen miehen tultua maahan, eikä pelilupaa seuralta anneta sitä ennen. Peliasuun pääsemisestä päätetään ensi viikolla. 

ToPolla on ennestään vahvuudessaan amerikkalaispelurit Josh Gonner ja Tyson Patterson.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

4.6.2025 11:00 Korisliiga

Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

2.6.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

2.6.2025 10:35 Korisliiga

Max Besselink Joensuuhun

Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.

2.6.2025 08:42 Korisliiga

Alvar Peltoniemi jatkosopimukseen Hongan kanssa

Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.

28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Aallolle vuoden jatkosopimus Korihaihin

Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.

Näytä lisää vastaavia