5.12.2004 Suomalaislaituri Tuukka Kotti sivusi viikko sitten tekemäänsä piste-ennätystä, kun Providence kaatoi jatkoajan jälkeen Rhode Islandin. Kotti oli muutenkin vedossa. Peräti 12.993 katsojaa todisti, kun 204-senttinen suomalainen kirjautti tilastorivilleen 17 pistettä, kymmenen levypalloa ja kolme torjuntaa.
Kotti ahersi kentällä 40 minuuttia ja upotti mm. kolmosensa tarkkuudella 2/3. Hänen levypallolukemansa oli Providencen paras noteeraus. Kottia enemmän pisteitä Providencesta teki vain Ryan Gomes (25).
Providence voitti Rhode Island –ottelunsa lukemin 65-58. Varsinaisen peliajan jälkeen tilanne oli tasan 53-53. Edellisen pelinsä Providence hävisi Winthropille 54-60. Kotti metsästi 36 minuutissa teholukemat 9/6.
Toinen suomalaisloistaja tuoreimmissa yliopistopeleissä oli Esa Mäki-Tulokas, joka avitti Long Islandin 93-73-vierasvoittoon Wagnerista. Mäki-Tulokas säkitti pelitilanneheittonsa 5/6, kokosi 12 pistettä, otti seitsemän levypalloa ja antoi kaksi koriinjohtanutta syöttöä.
Shawn Huffin Valparaiso oli vailla mahdollisuuksia valtakunnan kymmenenneksi parhaaksi joukkueeksi rankattua Dukea vastaan. ”Valpo” kärsi kotikentällään 61-93-tappion. Huff pelasi 16 minuuttia, teki kolme pistettä ja jakeli kaksi syöttöä.
Sami Pekkola teki debyyttinsä tositoimissa St. Francisin joukkueessa, kun se kohtasi Armyn. St. Francis voitti loppuluvuin 78-64. Vielä viime kaudella Namika Lahtea edustanut Pekkola ei saanut uransa ensimmäisessä yliopistopelissä heittoaan kulkemaan – tuloksena oli neljä ohiheittoa neljässä minuutissa. Pekkola sai tililleen yhden levypallon ja yhden syötön.
Olli Ahvenniemi teki yhden korin ja riisti kerran, kun hänen edustamansa Maine selätti Harvardin 79-66. Artur Surov pussitti vapaaheittoviivalta yhden pisteen ja otti yhden levyrin pelattuaan kaksi minuuttia joukkueensa Saint Joseph’sin hävitessä Drexelille 49-57.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.