Tuukkanen johdatti tripla-tuplallaan ToPo:n kymmenenteen voittoon - Vimpeli heitti Pyrinnön kumoon

29.11.2023 20:20 Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Voitot kirjattiin Hongalle, ToPo:lle ja ViVe:lle.

Taru Tuukkanen johdatti tripla-tuplallaan ToPo:n voittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

Honka vei nimiinsä paikallisväännön

Tapiolan Honka haki vierasvoiton EBT:n kustannuksella. Ottelu päättyi vierasjoukkueen voittoon 74-65 (43-31).

Tasaisen alun jälkeen Honka alkoi erottumaan edukseen toisella jaksolla heittopelinsä ansiosta. Puoliajalla vieraat johtivat 12 pisteellä.

Emännät eivät tästä hätkähtäneet, vaan joukkue kuroi puolustuspelaamisen avulla vieraiden johdon aina kahteen pisteeseen. Ratkaisuhetkillä Honka oli kuitenkin askeleen edellä ja nappasi sarjapisteet.

- Saimme pelattua nopeaa peliä etenkin ensimmäisellä puoliajalla. Saimme paljon riistoja. Kolmannella jaksolla sorruimme omiin virheisiin. Puolustuslevypallopelaamisessa meillä on parannettavaa, Katariina Tanhuanpää sanoi.

Petra Noponen 23/8 oli vahvalla pelipäällä. Hän upotti viisi kolmen pisteen heittoa. Myös Tanhuanpää onnistui. Hänelle kirjattiin 16 pistettä. Elli Salovaara teki emännille 15 pistettä.

Ottelutilasto

ToPo:lle kymppi täyteen Tuukkasen johdolla

Torpan Pojat ylsi ensimmäisenä joukkueena kymmeneen voittoon. Helsinkiläiset hakivat Forssasta voiton 101-79 (43-39).

FoA haastoi sarjakärkeä tosissaan ensimmäisen puoliajan aikana. Puoliajalle mentiin tasaisessa tilanteessa, kun vieraat johtivat neljällä pisteellä.

Kolmannella jaksolla ToPo kuitenkin paransi. Kolmas jakso merkittiin vieraille 27-16 eikä joukkue päästänyt emäntiä enää päätösjaksolla peliin mukaan.

- Toinen puoliaika oli meiltä parempi. Muutimme muutaman asian toiselle puoliajalle ja ehkä ne toivat tänään voiton. Olemme pelanneet paremminkin, mutta se ei poista voiton arvoa. Lauantain kohtaamiseen jäi kuitenkin parannettavaa, ToPo:n päävalmentaja Niko Kuusi sanoi.

Taru Tuukkanen osoitti jälleen arvonsa joukkueelle. Hänelle kirjattiin tripla-tupla 20 pisteellä, 11 levypallolla ja 12 koriin johtaneella syötöllä. Ilmar’I Thomas heitti 25 pistettä. Emäntien tehokkain oli Jayda Jansen 29 pisteellä.

Ottelutilasto

Breen johdatti ViVe:n voittoon Pyrinnöstä

Vimpelin Veto nappasi toisen peräkkäisen voittonsa. Joukkue kaatoi kotikentällään Pyrinnön 90-76 (48-37).

Ensimmäinen jakso oli tasainen. Sen jälkeen Vimpeli otti ottelun hallintaansa. Toisella jaksolla joukkue upotti pelitilanneheittoja kovalla prosentilla ja pääsi puoliajalle 11 pisteen johdossa.

Tauon jälkeen Pyrintö sai paremman otteen pelistä, mutta ei pystynyt toisella jaksolla uhkaamaan ViVe:n voittoa.

- Voitto, jonka tarvitsimme. Olemme tehneet kovaa töitä koko syksyn, mutta heitot eivät ole uponneet viime peleissä. Tänään loimme hyviä heittopaikkoja ja upotimme vapaat heitot. Saamme tästä voitosta varmasti itseluottamusta, Samantha Breen kertasi.

Breen oli ViVe:n sankari. Hänelle kirjattiin 38 pistettä, 12 levypalloa ja seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Sirena Tuitele säesti 21 pisteellä. Kayla Shaw pussitti 24 pistettä ja osui kuusi kertaa kaaren takaa.

Ottelutilasto

 
22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia