Nenonen heilutti korisukkaa Vilppaan toisessa voitossa – Seagulls kohtasi vahvempaa vastarintaa kuin viimeksi

15.3.2021 20:26 Salon Vilpas ja Helsinki Seagulls nostivat miesten Korisliigan puolivälierissä kumpikin voittosaldonsa 2–0:aan.

Juho Nenonen (oik.) oli liekeissä kaaren takaa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Salon Vilpas nosti puolivälierien voittosaldonsa kahteen, kun Lahti Basketball taipui tiukoin luvuin 97–99. Ottelussa nähtiin voimasuhteiden heiluntaa puolelta toiselle, ja Lahti pysytteli kannoilla viimeisiin hetkiin asti.

Lahden loppukiri ei missään nimessä ollut löysä, sillä erityisesti Nijal Pearson tykitti pistettä toisen perään saadakseen Vilppaan kiinni. Viimeinen pelastautumisyritys sai starttinsa vielä Wayne McCulloughin pyssystä, kun hän kavensi tilanteen yhteen pisteeseen neljän sekunnin peliajalla. Rikkomiskilpailun jälkeen Brandon Myerillakin oli vielä viimeinen mahdollisuus tasoittaa peli hyökkäyslevypallon perään, mutta Vilpas selvisi säikähdyksellä.

Lahden Pearson keräsi lopulta ottelussa kunnioitettavat 30 pistettä. Joukkuetoveri McCullough ylsi 25:een.

Vilppaan puolella kovimmat pistejuhlat nähtiin hieman yllättäen korinalustaistelija Juho Nenosen toimesta, joka innostui ampumaan toistuvasti kaaren takaa. Innostuminen ei ollut Vilppaan kannalta missään nimessä huono asia, sillä Nenonen upotti seitsemästä yrityksestään peräti viisi ja tilastoi yhteensä 20 pistettä.

– Tämä oli fyysisesti kova matsi. Saadaan onneksi huilata huominen. En ole ennen valmentanut sellaista ottelua, jossa ensimmäisellä puoliajalla vapaaheitot ovat 19–0 vastustajalle ja sen jälkeen saamme kolmannella jaksolla 17 vapaaheittoa, totesi Vilppaan päävalmentaja Sami Toiviainen Ruudun haastattelussa.

Ottelutilastot

Seagulls yhtä lailla 2–0:aan

Tiukkaa ottelua todistettiin myös Lapualla, jossa Kobrat haastoi edellistä kertaa ansiokkaammin Helsinki Seagullsia mutta taipui silti 81–86.

Seagulls pääsi kolmannella jaksolla vahvaan johtoon, mutta Kobrat tuli vielä loppumetreillä viiden pisteen päähän. Loppukiri jäi kuitenkin pelkäksi yritykseksi, mihin iso syy oli se, että Kobrien kaukoheittojen osumaprosentti koko ottelussa jäi tuhoisasti 14:ään.

Seagullsin paras pistemies oli Wayne Martin Jr 19:llä, kun taas Kobrien riveistä loisti Jordan Loveridge 27:llä.

– Tämä oli erinomaista koripalloa. Pelasimme kovaa ja puolustimme hyvin. Kolmannen jakson alussa vähän nukahdimme, ja siitä vastustaja rankaisi meitä. Heitimme vähän heikosti tänään, mutta ei voi silti olla kuin ylpeä joukkeesta, kommentoi Kobrien päävalmentaja Ville Turja.

Ottelutilastot

 
24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

Näytä lisää vastaavia