URHOtv-ennakko: Karhu isännöi Pyrintöä pudotuspelien makuisessa ottelussa

23.3.2013 Korisliigan pudotuspelit lähenevät ja URHOtv:n lauantai-illan ottelussa on playoffs-henkeä, kun Kauhajoen Karhu isännöi Tampereen Pyrintöä Pohjanmaalla. Ottelun asetelmat ovat ennakkoon herkulliset, sillä joukkueet ovat etenemässä vahvasti puolivälierissä toisiaan vastaan ja Karhu yrittää vielä suistaa tamperelaiset kotietuun oikeuttavalta neljänneltä sijalta.

Eldar Skamon Karhu yrittää suistaa Pyrinnön neljänneltä sijalta. Kuva: Kai Kilappa.

Maaliskuu on kulunut molempien joukkueiden osalta hivenen alavireisesti. Loukkaantumiset ovat kiusanneet niin Karhua kuin Pyrintöäkin, ja molempien joukkueiden voittoprosentti maaliskuulta on alle 50%.

 

Pyrintö (25 voittoa/11 tappiota) hallitsee tällä hetkellä Korisliigan taulukon neljättä sijaa ja Karhu (23/15) vastaavasti kärkkyy perässä viidentenä. Vaikka Pyrintö on pelannut kaksi ottelua vähemmän, on Karhulla yhä mahdollisuus pelata tiensä runkosarjan neljänneksi ja siten puolivälierien kotietuun kiinni.

 

Joukkueet ovat ottaneet mittaa toisistaan neljä kertaa kuluvan kauden aikana. Karhu nipisti neljän pisteen vierasvoiton Pyynikiltä lokakuussa ja murjoi vieraansa Kauhajoella joulukuussa 27 pisteellä.

 

Helmikuussa Karhu matkasi kahdesti peräkkäin Tampereelle, ensiksi LiigaCupin välierän ja sitten Korisliigan runkosarjaottelun merkeissä. Molemmat ottelut päättyivät Pyrinnön hyväksi viiden pisteen erolla.

 

Karhun meno hidastui helmikuussa, kun ison pään pelaajat Tremaine Ford ja J’Nathan Bullock loukkaantuivat. Ford palasi kuitenkin Karhun pelaavaan kokoonpanoon viikko sitten ja Bullock on jo palannut joukkueensa harjoituksiin. Oletettavasti pohjanmaalaisten amerikkalaistrion Pyrintöä vastaan muodostavat Ford, pelinrakentaja Giordan Watson sekä Bullockin tuuraajaksi hankittu Haminn Quaintance.

 

Pyrintö lähtenee otteluun parhaalla kokoonpanollaan, joskin polvivaivainen Kenny Lowe on ollut kaukana parhaasta tasostaan viime aikoina. Tamperelaisten iskuryhmään kuuluvat tuttuun tapaan LaMonte Ulmer, Damon Williams, Carl Lindbom ja Antero Lehto, kun taas Antti Nikkilä ja Olli Ahvenniemi ottavat mittaa Karhun korinaluspelaajista.

 

Suora lähetys Kauhajoelta käynnistyy URHOtv:lla klo 19:25. Ottelun selostaa Toni Flink, ja taukovieraana lähetyksessä esiintyy Karhun Eldar Skamo.

 
11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

Näytä lisää vastaavia