20.2.2013 Paikallistaiston makua on maisteltavissa keskiviikon URHOtv:n Korisliigan ottelussa, kun Lappeenrannan NMKY saa vieraakseen Kouvolan Kouvot. Päämausteena on kuitenkin taistelu liigan kuudennesta sijasta, jota nyt pitää yhden voiton edulla yhden pelin enemmän pelannut vierasjoukkue Kouvot.

Jumppa Niskanen ja LrNMKY vääntävät keskiviikkona Kouvojen kanssa Korisliigan kuudennesta sijasta. Kuva: Francois Perthuis.
Kauden aiemmat kohtaamiset ovat päättyneet kotivoittoihin. LrNMKY voitti marraskuussa jatkoajan jälkeen 112–104 ja Kouvolassa Kouvot vähäkorisemmin juuri ennen vuodenvaihdetta, 75–63.
Aiempien kohtaamisten mielenkiintoisin yksityiskohta on ollut Jason Conleyn 46 pistettä kotipelissä, joka on tämän kauden yksittäisen ottelun ennätyspistemäärä. Conley heitti pelitilanneheittonsa 18/28 ja vapaaheittonsa 5/7.
LrNMKY on dominoinut keskinäisissä peleissä levypalloja peräti 91–60. Heittopelissä joukkueiden välillä on selvä ero, sillä Kouvot on heittänyt lähes puolet pelitilanneheitoistaan (60 kpl) kolmen pisteen viivan takaa, kun taas LrNMKY:n heitot painottuvat selvästi kakkosten puolelle (101–37).
Lassi Tuovin valmentama LrNMKY haki lauantaina komean vierasvoiton Kauhajoen Karhusta. Edellisestä kuudesta ottelustaan lappeenrantalaiset olivat voittaneet vain yhden.
Jyri Lehtosen johtama Kouvot tulee puolestaan Etelä-Karjalaan pohjoisesta Kymenlaaksosta 86 kilometriä kuutostietä pitkin hyvässä myötätuulessa, ainakin tulosten perusteella. Alla on kolme makeaa voittoa: Pyrinnöstä ja FoKoPosta kotona sekä Vilppaasta vieraissa.
Joukkueet pääsevät ennakkotietojen perusteella peliin parhailla kokoonpanoilla. Kouvojen Ilari Seppälän pelaaminen on epävarmaa nuorukaisen missattua kaksi edellistä ottelua, mutta ulkomaalaisvahvistukset Chris Hester, LaMarr Greer ja Gilberto Clavell sekä kotimaiset luottomiehet Antto Nikkarinen, Samuli Vanttaja, Atte Perttu sekä Aleksi Akpaso ovat mukana ruodussa.
Lappeenrantalaisten ulkomaalaiskolmikon muodostavat ikitehokkaat Matt Gibson, Jason Conley ja Greg Logins. Korin alla möyrii havaijilaislähtöinen, mutta jo kauan Suomen passilla pelannut Clifton Jones ja kotimaisen vitjan täydentävät Antti Niskanen, Tuomas Viertola, Anttoni Tapio, Joel Heinikoski, Henri Välimaa, Anton Kankaanpää sekä Lasse Aavamäki.
LrNMKY – Kouvot, suora lähetys URHOtv:ssä keskiviikkona 20.2. klo 18:25 alkaen. Ottelun selostaa Toni Flink. Tauolla henkilökuvassa tavataan kotijoukkueesta Antti ”Jumppa” Niskanen.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.