7.11.2011 Kaksi edellistä peliään Korisliigassa hävinnyt Torpan Pojat palasi vahvasti voittajaksi hakemalla maanantaina pisteet Uudestakaupungista. ToPo kaatoi Korihait 77–97 (44–35)-tuloksella.

Carl Lindbom säkitti Uudessakaupungissa muhkean 30 pisteen saaliin. Kuva: Tytti Nuoramo.
Korihait hallitsi ottelun ensimmäistä puoliskoa selkeästi ja venytti kolmannen jakson kolmannella minuutilla johtonsa jo 13 pisteeseen, 50-37. Tässä vaiheessa tapahtui kaksijakoisen pelin käänne.
ToPo käänsi neljässä minuutissa pelin edukseen ja ratkaisi sen viemällä kolmannen jakson puolivälistä päätösjakson alkuun kuusiminuuttisen tylysti 22-0. Korihait hävisi pelin toisen puoliskon peräti 62-33.
– Saimme toisella puoliskolla puolustuksemme toimimaan eikä Korihaille jäänyt enää tilaa tulla korillemme. Henkisesti tärkeätä voittoa rakensivat nyt uudet ratkaisijat, mikä oli erikoisen hienoa, hehkutti ToPon päävalmentaja Tomi Kaminen.
Valmentaja viittasi vaihdosta peliin tulleisiin Carl Lindbomiin (30/3) sekä Sad Niskaseen (13/6/3 riistoa). Lindbomin Korisliigan piste-ennätys syntyi komealla heittopelillä: kakkoset 7/12, kolmoset 4/6, vapaaheitot 4/6. Hyvällä pelipäällä olivat myös Timo Heinonen (16/6) ja Chase Griffin (16/5/3 syöttöä).
Korihaista tilastojen valossa esille pääsivät Cedric Latimer (17/7) ja ensimmäisen liigapelinsä syyskuisen loukkaantumisen jälkeen pelannut Shawn Vanzant (15/3/5 syöttöä).
(STT)
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.