23.4.2021 12:04 Vili Nyman palaa Kotkaan neljän vuoden tauon jälkeen. KTP on solminut jatkosopimukset Topias Kuukkasen, Markus Rautasalon ja Joonas Timosen kanssa.
Vili Nyman oli yksi Kouvojen päättyneen kauden valopilkuista. Nyman palaa ensi kaudeksi kasvattajaseuraansa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Kotkalaiset saivat mieluisan paluumuuttajan, kun neljä edellistä kautta Kouvoja edustanut Vili Nyman palaa kasvattajaseuraansa. Viime kausi oli tilastollisesti Nymanin paras Korisliigassa, kun hän tilastoi keskiarvoikseen 6,7 pistettä ja 4,4 levypalloa ottelua kohden.
– Neljä vuotta on pitkä aika, ja mielestäni nyt oli oikea hetki lähteä. Opin Kouvolassa paljon, ja seuraava haasteeni on tehdä lopullinen läpimurto liigatasolla, Nyman avaa.
– Puolustuspäässä pärjään kohtuullisen nopeaakin takamiestä vastaan enkä kaihda kontaktia isonkaan vitospaikan (sentteri) pelaajan kanssa. Parantamisenvaraakin toki on. Minun pitää saada kolmen pisteen heittoni sellaiseen kuosiin, että vastustajatkin sitä kunnioittavat, ja se taas tarjoaisi tilaisuuksia muillekin omassa joukkueessa.
Nymanin ja KTP:n sopimus on kestoltaan 1+1-vuotinen.
KTP-Basketin 29-vuotias ja 187-senttinen takamies Topias Kuukkanen jatkaa seurassa myös ensi kaudella. Tuleva vuosi on Kuukkaselle kolmas Kotkassa. Hänellä oli alla sopimus mallia 1+1 vuotta, ja nyt tuosta kontrahtista käytetään se toinen.
Päättyneellä kaudella Kuukkanen tilastoi keskiarvoikseen 6,6 pistettä, 2,3 levypalloa ja 1,4 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Kausi oli kaksi SM-hopeaa Vilppaassa saavuttaneelle Kuukkaselle viides Korisliigassa.
– Heittopeli on vahvuuksiani, ja olisihan se hienoa jatkaa ensi kaudella siitä, mihin tänä keväänä jäätiin, Kuukkanen kommentoi seuran tiedotteessa.
20-vuotias Markus Rautasalo solmi seuran kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen. MuKi-kasvatti tilastoi päättyneellä kaudella keskiarvoikseen 3,3/1,6/0,6.
Niin ikään 20-vuotias Joonas Timonen solmi vuoden mittaisen jatkosopimuksen KTP:n kanssa. Viime kaudella erinäisten vammojen kanssa paininut Timonen esiintyi vain seitsemässä ottelussa 2,4 pisteen keskiarvolla.
KTP-Basketilla on sopimukset ensi kaudesta Joni Herralan, Emil Uotilan, Topias Kuukkasen, Markus Rautasalon, Vili Nymanin ja Joonas Timosen kanssa. Päävalmentajana aloittaa Roope Mäkelä.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.
Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.