Virtanen ylitti 4000 pistettä, Laineelle 300 ottelua täyteen

16.3.2008 Kun Lappeenrannan NMKY voitti Korisliigassa Lahden ja siirtyi sarjaykköseksi, niin voittajien takamies, 183-senttinen ja 27-vuotias Petri Virtanen ylitti kaikkina aikoina 4000 tehdyn runosarjapisteen rajan heitettyään ottelussa 18 pistettä.

Tarkalleen Virtasella on koossa nyt pisteitä 4003 ja hän on tehnyt ne 16,9 pisteen ottelukeskiarvolla. Virtanen aloitti pääsarjapelinsä kasvattajaseurassaan Säynätsalon Riennossa syyskuussa 2000 ottelussa Korihaita vastaan.

 

Hänellä on menossa Suomessa nyt seitsemäs pääsarjakausi ja yhden ottelun piste-ennätys on 42. Virtanen on valittu liigan parhaaksi pelaajaksi kahtena vuotena, 2003 ja -06. Lisäksi hän on pelannut Viron ja Ruotsin mestaruussarjoissa.

 

Miesten maaotteluja Virtasella on 72 ja niissä on heittänyt 684 pistettä. Nuorten maaotteluja hän pelannut 13.

 

Teemu Laineelle 300. runkosarjanottelu

 

Lappeenrannan ottelussa täyttyi toinenkin tasaluku. Namika Lahden 31-vuotias ja 190-senttinen Teemu Laine pelasi 300. runkosarjaottelunsa pääsarjassa. Laineella on menossa 11:s kausi ja ensimmäinen peli ylimmällä sarjatasolla oli marraskuussa 1995 Kouvot-Lahti.

 

Yhden ottelun piste-ennätys on 31 ja pisteiden yhteismäärä 2824 keskiarvolla 9,4. Kovimmat saavutukset ovat Suomen mestaruus ja cupin voitto vuodelta 2000.

 

Ammattilaisena Laine on pelannut Saksassa, mutta Suomessa hän on edustanut aina Namika Lahtea. Laineella on tilillään seitsemän miesten ja yhdeksän nuorten maaottelua.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Henkilöt

Asiat

 
11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

Näytä lisää vastaavia