11.10.2015 Loimaan Bisonsin urakka VTB-liigassa jatkui sunnuntaina Nizhni Novgorodin vieraana. Loimaalaisten väkevät keskimmäiset kymmenminuuttiset ottelussa antoivat sille mahdollisuuden voittaa ottelun, mutta lopulta kotijoukkue kuroi eron kiinni ja voitti ottelun viime hetkien kolmen pisteen heitolla lukemin 71-69 (37-36).

Martin Zeno ja Loimaan Bisons olivat todella lähellä kovaa voittoa VTB-liigassa sunnuntaina. Kuva: Kai Kilappa
Bisonsin matka kauden 2015/2016 VTB-liigassa oli todella lähellä saada hienon sysäyksen eteenpäin pettymykseen päättyneen kotiavauksen jälkeen, mutta loppuun asti ei vierailijoiden ote ottelun johdosta pitänyt. Kotijoukkue Nizhni Novgorod lähti ottelun päätösjaksolle viiden pisteen takamatkalta, mutta kuroi eron kiinni ja löysi koneestaan bensaa riittävästi tullakseen vielä ottelun viimeisillä sekunneilla Bisonsin ohi.
Ottelun päätösjakso jätti loimaalaisille hienosta taistelusta huolimatta varmasti paljon hampaan koloon. Parhaimmillaan jakson alussa kahdeksan pisteen johtoasemassa käyneet vierailijat pääsivät vielä päätösminuutilla yrittämään johdon kasvattamista vähintään kolmen pisteeseen, mutta tuloksetta.
Ensin Martin Zeno (15 pistettä/7 levypalloa/4 syöttöä) osui vapaaheittoviivalta yhden kahdesta yrityksestään ja ero pysyi kahdessa pisteessä. Maxim Grigoryevin osuessa myös vain toisen kahdesta vapaaheitostaan, sai Bisons pallon itselleen pisteen johtoasemassa ja pelikellon näyttäessä aikaa olevan enää vain 35 sekuntia.
Mikko Koiviston (9/5 syöttöä) kahden pisteen hyppyheitto ei kuitenkaan löytänyt tietään sukan pohjalle, joten kotijoukkueelle aukesi mahdollisuus ryöstää voitto itselleen. Viisi sekuntia ennen päätössummeria, Evgeny Baburin teki juuri sen mihin hän mahdollisuuden oli saanut, upottaen kolmen pisteen heittonsa korirenkaan läpi ja voittaen ottelun joukkueelleen.
Bisonsin tehokkaimpina ottelussa toimivat Zenon ja Koiviston lisäksi vahvan ottelun korirenkaiden lähistöllä pelannut Justin Jackson (14/7 levypalloa), sekä Koiviston tavoin yhdeksään pisteeseen yltäneet Tuukka Kotti sekä Jacob Burtschi.
Kotijoukkueen voiton takuumiehinä toimivat 14 pistettä mieheen nakuttaneet Semen Antonov ja Vladimir Ivlev.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.