Vuoden ulkomaalaispelaajaksi valittu IImar’I Thomas jatkaa ToPossa

3.8.2023 09:16 Viime kauden päätteeksi naisten Korisliigassa hopeaa voittanut Torpan Pojat ja IImar’I Thomas ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

ToPon IImar'I Thomas oli viime kaudella yksi sarjan parhaimmista pelaajista. Kuva: Ville Vuorinen

Thomas saapui Suomeen ensimmäiselle ammattilaiskaudelleen UCLA:n kovatasoisesta yliopistosta, jota ennen hän oli viettänyt neljä kautta Cincinnatissa. Yliopistokaudet Thomas teki kovia tilastoja, ja sama jatkui myös Suomessa. Kauden päättyessä tilastorivi näytti lukemia 26,8 pistettä, 8,2 levypalloa, 3,1 koriin johtanutta syöttöä.

- Viime kausi oli mielestäni kokonaisuudessaan hyvä. Vaikka emme yltäneetkään aivan mestaruuteen asti, oli hienoa päästä tekemään seurahistoriaa. Kaikki tuki, jota saimme niin faneilta kuin kaikilta muiltakin ToPossa, tuntui upealta, Thomas kommentoi seuran tiedotteessa.

- Päätin jatkaa ToPossa alkavankin kauden, koska haluan päästä taas pelaamaan mestaruudesta ja samalla kehittämään myös omaa peliäni. ToPo on loistava organisaatio kaikkine upeine ihmisineen ja odotan innolla, että pääsemme ottamaan yhdessä seuraavan kehitysaskeleen, Thomas jatkaa.

- IImar´I pelasi todella hyvin viime kaudella mutta on vielä nuori ja kehittyy koko ajan. Olen todella tyytyväinen, että hän luottaa ToPon ohjelmaan kehittyäkseen pelaajana ja päästäkseen tulevaisuudessa henkilökohtaiseen tavoitteeseensa. Meillä on myös tulevalla kaudella yhteinen ja selkeä tavoite joukkueena, joukkueen GM Jussi Syrjänen kommentoi.

Henkilöt

 
7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

5.3.2026 09:34 Naisten Korisliiga

Scout Frame korvasi Bree Olsenin Pyrinnössä

Pyrintö päätyi vaihtamaan kolmannen ulkomaalaispelaajansa vielä siirtotakarajan kynnyksellä. Yhdessä Naisten Korisliigan ottelussa nähty Bree Olson lähti kotimatkalle ja tilalle saapui kaksi edelliskautta Irlannissa pelannut 27-vuotias Scout Frame.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

25.2.2026 09:18 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas palaa ToPon naisiin loppukaudeksi

Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.

25.2.2026 09:16 Naisten Korisliiga

Reetta Piipari Tapiolan Hongan naisten päävalmentajaksi

Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

Näytä lisää vastaavia