Vuoden ulkomaalaisvahvistus Alexandria Anderson jatkaa Catzissä

28.7.2014 Kolmea Suomen mestaruutta Catz Lappeenrannan riveissä juhlinut Alexandria Anderson, 28, aloittaa syksylle neljännen kautensa kissalaumassa. Vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi viime kauden päätteeksi palkittu Anderson teki Catzille 16,1 pistettä, 9,5 levypalloa ja 3,3 syöttöä ottelua kohden.

Kolminkertainen Suomen mestari Alex Anderson jatkaa Lappeenrannassa myös ensi kaudella. Kuva: Kai Kilappa.

186-senttinen Chattanooga-yliopiston kasvatti on pelannut Lappeenrannan lisäksi ammattilaisena Israelin ja Turkin pääsarjoissa sekä Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.

- Alex on yksi parhaita Suomessa pelanneita vahvistuksia ja valittiin ansaitusti viime kaudella sarjan parhaaksi ulkomaalaispelaajaksi, Catzin päävalmentaja Mika Haakana kommentoi.

- Hän on älykäs johtaja, joka on myös loistava esimerkki nuorille pelaajillemme. Taustaryhmän kova, ahkera työ mahdollisti Alexin jatkon Catzissä.

Hallitsevalla Suomen mestarilla on ennestään julkistetut sopimukset kaudelle 2014/2015 Lotta Hämäläisen, Marianne Kalinin ja Veera Pirttisen kanssa. Joukkuetta valmentaa Mika Haakana apunaan Marianne Koskinen.

Lisätietoja: Alexandria Anderson
 
11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

Näytä lisää vastaavia