WB/Capitals ja Honka Akatemia välierävoittoihin A-tytöissä, HoNsU ja HNMKY B-pojissa

6.4.2013 Koripallon nuorten SM-välierät pyörähtivät käyntiin lauantaina päivällä ja niin A-tyttöjen kuin B-poikienkin välieräavauksissa nähtiin koti- ja vierasvoitot. WB/Capitals (A-tytöt) ja HNMKY (B-pojat) ylsivät voittoihin kotikentillään, kun taas Honka Akatemia (A-tytöt) ja HoNsU (B-pojat) hakivat vierasvoitot.

Jenni Rantasen Honka Akatemia haki A-tyttöjen välieräavauksessa vierasvoiton Orimattilasta.

Lauri Markkanen kauhoi 18 levypalloa, kun HoNsU yllätti ToPon B-poikien 1. SM-välierässä. Kuvat: Tytti Nuoramo & Tuomas Venhola.

A-tyttöjen välierien avausottelussa Orimattilassa OrJy ja Honka Akatemia mittelivät välierävoitosta tasaisesti kymmenen minuutin ajan.

 

Toisella jaksolla Hongan puolustus loksahti uomiinsa, ja espoolaiset karkasivat 18 pisteen taukojohtoon sallimalla OrJylle vain kaksi pistettä. Honka pysytteli noin kymmenen pisteen johdossa koko toisen puoliajan ja haki 42–56 (16–34)-avausvoiton.

 

– Pelasimme hyvällä energialla ja saimme puolustuksellamme vastustajan mukavuusalueeltaan pois. Huomenna vastassa on todennäköisesti sisuuntunut Jymy, joten edessä ei taatusti ole helppo peli, Honka Akatemian A-tyttöjen päävalmentaja Aapo Heinonen mietti.

 

Hongasta Jenni Rantanen (13/2), Taru Pekkala (10/11) ja Emilia Helle (12/1) olivat terävimmät. OrJystä Salla Pelkonen (14/5) nousi korkeimmille pisteille.

 

Samaan aikaan Helsingissä WB/Capitals riisui Espoo Basket Teamin aseista 79–45 (44–28)-voitollaan. WB/Capitals vei toisen jakson 31–18 ja löi lyötyä kolmannella jaksolla, joka päättyi helsinkiläisten hyväksi 19-1.

 

Audrey Mulumba (18/8), Janniina Salminen (12/3) ja Ninni Salmi (10/7/6 syöttöä) keräsivät WB/Capitalsin parhaat tyylipisteet. EBT:n pisteykkönen oli Riina Salo (13/1).

 

Toiset välieräottelut pelataan sunnuntaina Espoossa Honka Akatemian ja EBT:n kotikentillä.

 

HoNsUn paikkapuolustus pysäytti ToPon B-pojissa

 

B-poikien SM-välierien ensimmäisessä ottelussa Helsingissä nähtiin hienoinen yllätys, kun jyväskyläläinen HoNsU haki ToPosta 63–75 (36–35)-vierasvoiton.

 

ToPo johti ottelua vielä lukemissa 55–42 kolmannen jakson puolivälin jälkeen, kunnes HoNsU siirtyi 2-3-paikkapuolustukseen, joka hyydytti helsinkiläiset tyystin. Semi Laine ja Eero Abbey palauttivat perättäisillä kolmosillaan vieraat peliin, ja neljännen jakson alku meni HoNsUlle 11-0.

 

– Paikkapuolustuksella peli lähti kääntymään. Oli helppoa pelata, kun vastustaja ei saanut kaukoheittojaan sisään, HoNsUn B-poikien päävalmentaja Juha-Matti Lehtonen kuittasi.

 

HoNsUn parhaat olivat Semi Laine (22/3/3 syöttöä), Eero Abbey (19/9) ja Lauri Markkanen (12/18), ToPosta Joel Jokinen (15/5) upotti korkeimmat pisteet.

 

Toisessa Helsingissä pelatussa ottelussa runkosarjavoittaja HNMKY oli murskaava Tapiolan Honkaa vastaan. Jo tauolla 15 pisteellä johtanut HNMKY salli Hongalle toisella puoliajalla vaivaiset yhdeksän pistettä ja porhalsi 83–34 (40–25)-voittoon.

 

Edon Maxhuni (22/5), Lassi Nikkarinen (17/3/5 syöttöä/8 riistoa) ja Matias Suvanto (12/8) johtivat helsinkiläisnäytöstä. Hongasta Lasse Gummerus (10/6) pääsi yksin kaksinumeroisille pisteille.

 

Välierät jatkuvat sunnuntaina Jyväskylässä ja Espoossa.

 

Lisätietoja: A-tyttöjen SM-sarja


 

Lisätietoja: B-poikien SM-sarja

Asiat

 
1.4.2025 10:55 Suomalaiset ulkomailla

Pekka Salminen Islannin naisten maajoukkueen päävalmentajaksi

Suomen naisten maajoukkueen edellinen päävalmentaja Pekka Salminen, 62, toimii jatkossa Islannin naisten maajoukkueen päävalmentajana. Salminen solmi karsintasyklin mittaisen sopimuksen, joka sisältää jatko-option.

1.4.2025 07:42 NCAA

Elina Aarnisalo ja UCLA etenivät NCAA:n lopputurnauksen Final Fouriin

Yhdysvaltojen NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA marssivat viikonloppuna Final Fouriin, kun UCLA kaatoi ensin Ole Missin ja sitten LSU:n.

31.3.2025 20:27 Korisliiga

Nikkarinen ja Rougeau johtivat Seagullsin välieriin – Korihait venytti ottelusarjan Vilpasta vastaan viidenteen peliin!

Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.

31.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo leimasi lippunsa välieriin - EBT siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.

31.3.2025 19:35 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki valmiina kevään ratkaisuotteluihin – ”Parhaat pelit edessä”

Slovakian liigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikolla ja Aatu Kivimäen Patrioti Levice nappasi itselleen runkosarjan voiton. Kivimäki lähtee luottavaisin mielin mestaruusjahtiin.

31.3.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

PostNord tuo kisahuuman luoksesi: Susijengin pääyhteistyökumppani PostNord koriksen EM-kisojen viralliseksi kumppaniksi

Susijengin pitkäaikainen pääyhteistyökumppani PostNord toimii tulevana kesänä Tampereella pelattavien koripallon EM-kisojen kumppanina.

30.3.2025 15:42 Naisten Korisliiga

Honka eteni välieriin

Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.

30.3.2025 09:17 Susijengi

Federikon ja Yalahon Texas Techin tie nousi pystyyn NCAA:n lopputurnauksessa

Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech oli lähellä jättiyllätystä Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n lopputurnauksen läntisessä aluefinaalissa San Franciscossa. Texas Tech johti suursuosikki Floridaa yhdeksällä pisteellä vielä kolme minuuttia ennen loppua, mutta taipui lukemin 79-84 (37-40) Floridan raivatessa tiensä Final Four -turnaukseen.

29.3.2025 20:01 Korisliiga

Kataja Basket välieriin – Bisons taipui suoraan kolmessa ottelussa

Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.

29.3.2025 19:14 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ensimmäisenä joukkueena välieriin - ToPo ja Kouvottaret siirtyivät johtoon

Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.

Näytä lisää vastaavia