13.4.2013 A-tyttöjen ja B-poikien mitalipelit käynnistyivät lauantaina Helsingissä ja Orimattilassa. WB/Capitals nujersi A-tyttöjen finaaliavauksessa Honka Akatemian selvin lukemin ja HNMKY teki selvää ToPosta. A-tyttöjen pronssit irtosivat Orimattilan Jymylle, joka kukisti Espoo Basket Teamin kotonaan.

Noora Järvikankaan WB/Capitals haki finaalien avausvoiton A-tytöissä..

..ja Matias Suvannon HNMKY B-pojissa. Kuvat: Francois Perthuis & Tuomas Venhola.
WB/Capitals oli A-tyttöjen finaaliavauksessa hienoisessa etulyöntiasemassa Honka Akatemiaan nähden 30 minuuttia, mutta karkasi täysin omille teilleen neljännellä jaksolla, joka päättyi Capitalsin hyväksi 27–13. Capitals kirjautti finaaliavauksen nimiinsä 74–53 (32–28).
– Neljännellä jaksolla pelasimme joukkueena ja löysimme joukkuepelaamisen molemmissa päissä kenttää. Siihen asti olimme pläränneet palloa liikaa ja pelanneet 1-1-korista, WB/Capitalsin päävalmentaja Panu Pedersen kertasi.
Capitalsin kärkikolmikon muodostivat Janniina Salminen (16/4), Noora Järvikangas (15/5/3 blokkia) ja Audrey Mulumba (11/14/3 riistoa). Petra Noponen (13/4) oli Honka Akatemian pisteykkönen.
WB/Capitals johtaa finaalisarjaa voitoin 1-0. Toinen osaottelu pelataan sunnuntaina Espoossa.
A-tyttöjen SM-pronssit irtosivat Orimattilaan. Paikallinen Jymy otti ottelunsa Espoo Basket Teamia vastaan haltuunsa kolmannella jaksolla ja johti viimeisen minuutin alkaessa pistein 63–54. EBT nousi vielä kolmen pisteen päähän, mutta kotijoukkue vei mitalit 66–63 (29–34)-voitollaan.
Pronssijoukkue Jymyn parhaat olivat Kaisa Kuisma (21/6) ja Tessa Virtanen (11/13). Niina Mattila (16/18) kannatteli EBT:ta.
Läpi kauden tappiottomasti pelannut Helsingin NMKY jatkoi ylivoimaansa B-poikien finaalien ensimmäisessä osaottelussa lauantaina.
HNMKY puhkoi joukkuepuolustuksellaan ToPosta ilman ja rutisti ensimmäisen kahdesta mestaruuteen vaadittavasta otteluvoitosta lukemin 67–49 (46–24).
Matias Suvanto (21/10/3 riistoa) ja Miikka Nieminen (18/4/4 syöttöä/3 riistoa) olivat kotijoukkueen avainhahmot. ToPosta Matias Oksa (13/3) heitti korkeimmat pisteet.
Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Saitko videolle huikean suorituksen junioripelissä? Ketterä crossover, älytön blokki, buzzer beater, nerokas syöttö tai pihtimäinen puolustuspeli – nyt etsitään taas juniorisarjojen kauden näyttävimpiä suorituksia.
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.